Introwertyk – kto to jest?

Pojęcie introwersji pochodzi od łacińskich słów „Intro” (wewnątrz) i „Verte”. Carl Gustav Jung, szwajcarski psychiatra i psycholog, użył „introwertyka” jako pierwszego terminu „introwertyk”.

Introwersa jest jedną z cech osobowości, tuż obok ekstrawersji i ambiwystępowania.

Introwertycy czerpią energię mentalną od czasu spędzonego samego.

Technika Pomodoro – Jak zwiększyć produktywność za pomocą tej metody?

Sposób na zwiększenie produktywności dzięki Technik Pomodoro może zaskoczyć twoje podejście do pracy – odkryj,…

Zobacz

Charakterystyczne cechy introwertyka

Introwertycy charakteryzują się zaletą myślenia nad działaniem, wysoką wrażliwością, wysokim poziomem samoświadomości. Ludzie z introwertycznym typem osobowości mogą być skupione na sobie, własnych myślach i uczuciach, a jednocześnie dobrzy słuchacze i obserwatorzy.

Introwertycy są ograniczeni kontaktami z innymi osobami. Często unikają interakcji społecznych, aby spędzać czas we własnej firmie.

Urlop okolicznościowy – kiedy i komu przysługuje? Szablon aplikacji!

Zawartość artykułu ukryj 1. Co to jest urlop specjalny? 2. Komu przysługuje urlop okolicznościowy? 2.1.…

Zobacz

Introwertyk i ekstrawertyk

Ekstrawertyk to osoba, która czerpie energię z spędzania czasu z innymi ludźmi i potrzebuje dużo stymulacji.

Chociaż introwertycy i ekstrawertycy najczęściej myślą i rozmawiają w kategoriach dwóch ekstremalnych przeciwieństw, co jest już spowodowane samymi definicjami, warto wiedzieć, że większość ludzi jest osobiście znaleziona gdzieś pośrodku, tj. Są ambiwiratykami.

Klucz do sukcesu? Umiejętności interpersonalne w pracy i codziennym życiu!

Co determinuje sukces w pracy i życiu prywatnym? Są to umiejętności interpersonalne – niezbędne narzędzia…

Zobacz

Błędne przekonania o introwertykach

Większość błędnych przekonań powtarzanych w społeczeństwie przyczynia się fakt, że wolą spędzać czas sam. Tak, introwertycy czerpią energię mentalną od czasu spędzonego samego, ale najczęściej wynika to z ich potrzeb, a nie braku umiejętności społecznych. Oto najczęstsze mity o introwertykach.

Introwertycy są nieśmiali. Bycie introwertykiem nie musi być związane z nieśmiałością lub trudnościami w nawiązaniu relacji. Introwertycy po prostu wolą własną firmę, ale to nie znaczy, że są osobą nieśmiałą.

Introwertycy nie są odpowiednie dla liderów. Przeciwnie – często introwertycy zarządzają zespołami lepiej niż ekstrawertycy. Cechy osobowości, takie jak zdolność słuchania aktywnego lub refleksji, pomagają im w tym.

Introwertycy nie mogą rozmawiać z innymi ludźmi. W rzeczywistości introwertycy mogą być bardzo ostrożni i skoncentrowani rozmówcy i świetni słuchacze. Wolą jednak długoterminowe relacje niż rozmowy ulotne.

Introwertycy są antyspołeczni. Introwertycy są w stanie budować satysfakcjonujące stosunki społeczne i nie są do końca, aby unikają innych ludzi – po prostu cenią czas, kiedy mogą skupić się tylko na sobie i swoich myślach.

Rodzaje introwertyzmu

Ograniczony introwertyk Jest wycofany i ostrożny. Ogląda ludzi ostrożnie, zanim nawiązuje z nimi bliższe kontakty. Może to wydawać się nieufne, ale kiedy kogoś przekonuje, z pewnością możesz na nim polegać.

Introwertyk społeczny Jest osobą, która najbardziej czerpie energię z własnego życia wewnętrznego. Chociaż woli spędzać czas sam, docenia i celebruje bliskie relacje, które nawiązuje. Introwertyk społeczny pilnuje granic i wyboru jego własnej firmy.

Myślenie introwertyczne Ma najczęściej osobowość introwertyczną rozwiniętą samokontrolem. Myślenie introwertyka prowadzi bogate życie wewnętrzne: zastanawia się, kontempluje, robi głęboką introspekcję i stale szuka odpowiedzi na pytania.

Przerażony introwertyk Jest osobą, która identyfikuje wszystkie negatywne stereotypy dotyczące introwertyzmu – unika kontaktów społecznych, nie lubi spotykać się z nowymi ludźmi, jest wrażliwa na bodźce zewnętrzne. Udział w interakcjach społecznych wykracza poza strefę komfortu i często powoduje, że się boi.

Jak sprawdzić, czy jesteś introwertykiem?

Wprowadzenie jest cechą osobowości, aby sprawdzić swoją obecność lub intensywność, musisz wykonać test osobowości. Chociaż w Internecie znajdziesz wiele testów online, które pomogą sprawdzić, czy jesteś bliżej introwertyka lub ekstrawertyka, pamiętaj, że nie zawsze są one wiarygodnym źródłem informacji.

Aby profesjonalnie sprawdzić, czy jesteś introwertykiem, ambiwystą lub ekstrawertykiem, powinieneś udać się do psychologa, który po zakończeniu odpowiedniego testu osobowości wystawi oficjalną diagnozę.

Większość ludzi jest jednak w stanie wyczuć, czy są bliżej bycia introwertykiem, ekstrawertykiem lub połączeniem tych cech osobowości i nie musi wypełniać specjalnych kwestionariuszy. Wielu intuicyjnie rozpoznaje introwertyk, po spędzeniu pewnej ilości czasu razem.

Jak introwertyk wykazuje uczucia?

Introwertycy mogą wykazywać uczucia w zupełnie inny sposób. Warto pamiętać, że ten aspekt nie zależy tylko od introwertyzmu.

Należy jednak pamiętać, że introwertycy mają wysoce rozwiniętą zdolność do analizy, prowadzą bogate życie wewnętrzne i są w stanie dobrze nazywać swoje stany i uczucia. Z przyjemnością dzielą się swoimi uczuciami z innymi, pod warunkiem, że im ufają.

Nic nie stanowi sposobu, w jaki introwertycy pokazują uczucia na podwórku. W końcu nie są to osoby anty -społeczne, ale ci, którzy dzielą się i ujawniają swoje myśli od małej grupy ludzi.

Jaki jest związek introwertyki z innymi ludźmi?

Introwertycy budują silne relacje oparte na zaufaniu i lojalności. Dla nich jakość jest zdecydowanie ważna, a nie ilość. Zwykle nie lubią otaczać się wieloma ludźmi zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, ale kiedy znajdują przyjaciela, często okazuje się, że jest to przyjaźń życiowa. Introwertycy wolą trwałe relacje i relacje zamiast powierzchownych znajomych.

Introwertyk najlepiej czuje się w mniejszych grupach i grupach intymnych, gdzie nie musi być tą stereotypowo cichą osobą, ale może nawet stać się duszą zgromadzonej firmy. Nie zmienia to jednak faktu, że introwertycy są naliczani sami.

W relacjach introwertyk woli głęboko, interesujące rozmowy zamiast bezsensownej małej rozmowy. Może być dobrym słuchaczem i wykazywać duże wsparcie w bliskich związkach.

Introwertyk w pracy. W jakich zawodach będzie to działać?

Wybór pracy to także indywidualna sprawa. Z pewnością nie warto przestrzegać stereotypów, ale osobistych preferencji. Ponadto istnieje wiele zawodów, które są nieznacznie związane z sytuacjami społecznymi i mogą być idealne dla osób o introwertycznych cechach.

Oto lista zawodów, które mogą być odpowiednie dla introwertyków:

  1. Programista – Praca przy komputerze, która wymaga dużego skupienia, może być idealną pracą dla osób z introwertycznymi funkcjami. Pisanie i testowanie kodu powinno odpowiadać introwertyczom, którzy cenią klasy, które są wyzwaniem intelektualnym.
  2. Analityk danych – Analiza danych wymaga wglądu, koncentracji i zdolności do analizy i różnicowania. Jak widać, introwertyczne funkcje są również przydatne w tej pracy.
  3. Psycholog – Chociaż praca psychologa wymaga kontaktu z innymi ludźmi, dla wielu introwertyków jest to idealna praca. Możliwość skupienia się na innych i ich wysokiej świadomości jest tutaj szczególnie przydatna. Introwertycy są doskonałymi obserwatorami i słuchaczami, które idealnie pasują do rzeczywistości zawodu psychologa.
  4. Praca w laboratorium – Farmaceuta, analityk, a może diagnostyk? Praca z próbkami, testowanie i analizowanie ich to obszary, w których introwertyk na pewno zadziała.
  5. Tłumacz języka obcego – Ten zawód nie wymaga również częstych kontaktów społecznych. Introwertyk może działać w pokoju na tłumaczenie dokumentów i innych tekstów.

Bycie introwertykiem i pracą w sprzedaży

Chociaż stereotypowo, wydaje się, że praca sprzedaży jest sprzeczna z introwertycznymi funkcjami, okazuje się, że introwertycy mają wiele cech osobowości przydatnych w środowisku profesjonalnym sprzedaży.

Introwertycy koncentrują się na szczegółach i doskonale zdobywają wiedzę specjalistyczną. Dlatego mogą w precyzyjny i kreatywny sposób prezentować wiedzę o produktach i usługach.

Introwertycy są również świetnymi słuchaczami, a dzięki temu mogą łatwo złapać i zrozumieć potrzebę klienta. Pełna koncentracja na kliencie w połączeniu z empatią może spowodować stworzenie długoterminowych relacji biznesowych.

Introwertyczni ludzie są zwykle bardzo dokładni i niezależni. Z pewnością będą również świetne w przygotowywaniu ofert, analizy danych lub kontaktu z klientami i planowaniem strategii.

Introwertycy będą również świetnie działać jako liderzy zespołów sprzedaży. Cechy postaci, takie jak empatia, wgląd i zdolność zarządzania, oznaczają, że introwertyk byłby dobrym pracownikiem na stanowisku kierowniczym.

Ponadto warto zauważyć, że obecnie wiele firm, w tym sprzedaż, bardzo przeniosło swoje działania lub w pełni do Internetu. Ta forma z pewnością zareagowałaby jeszcze bardziej na introwertyk niż codzienną pracę z biura lub w terenie.

Ostateczna decyzja należy do introwertyka, ponieważ praca powinna również dawać przyjemność, a nie wyczerpać wszystkich zasobów każdego dnia. Jedno jest pewne: praca sprzedażowa dotyczy nie tylko ekstrawertyków. Zarówno introwertycy, jak i ambiwifierki znajdą coś dla siebie.

Streszczenie

Introwertyzm jest cechą osobowości charakteryzującą się preferencją samotności i skupienia się na jego wewnętrznym świecie. Introwertycy wolą być w cichym środowisku, niechętnie uczestniczą w zatłoczonych spotkaniach towarzyskich, ale cenią głębokie relacje z innymi ludźmi i starają się budować.

Wielu introwertyków jest świetnych dla zawodów związanych z branżą IT, badaniami naukowymi, analizą danych lub psychologią. Większość ceni możliwość samodzielnego i spokojnego pracy. Introwertycy są jednak w stanie z powodzeniem pracować w postrzeganych zawodach jako ekstrawertyczne, takie jak przedstawiciel handlowy.

Wybierając pracę, warto rozważyć osobiste preferencje, satysfakcję z obowiązków i predyspozycji. Warto podkreślić, że introwertyzm nie jest jedyną cechą, która wpływa na wybór zawodu.

Szukasz pracy w sprzedaży?

  • Oferty pracy dostosowane do twoich potrzeb.
  • Dostęp online do obecnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy, o którą zastosowałeś.
Udostępnij.
Zostaw odpowiedź

Exit mobile version