Korporacja – definicja

Korporacja to rodzaj przedsiębiorstwa, które posiada osobowość prawną i opiera się na kapitale złożonym z udziałów. Korporacje w Polsce to duże, globalne firmy z kapitałem zagranicznym. Istnieją ściśle określone procedury i relacje pomiędzy jej członkami, a jest ich całkiem sporo, gdyż korporacje zatrudniają zwykle od kilkuset do nawet kilku tysięcy pracowników.

Praca w korporacji – więcej zalet czy wad?

Wiele ofert pracy zawiera zdania typu: „nie jesteśmy korporacją, mamy rodzinną atmosferę”. Jednocześnie postrzegają wspomnianą korporację jako coś gorszego, jako miejsce, w którym nie opłaca się pracować. Ale jak wygląda praca w korporacji? Czy jej pracownicy naprawdę są aż tak źli?

Oczywiście praca w korporacji, jak każda praca, ma swoje wady, ale ma też wiele ciekawych zalet. O obu przypadkach porozmawiamy w tym artykule.

Presja czasu – czy dotyczy tylko korporacji?

Być może, gdy ktoś opowiedział Ci o wadach pracy w korporacji, usłyszałeś stereotypowe zdanie, że praca w korporacji wiąże się z ogromną presją czasu i często koniecznością pracy w nadgodzinach, ponieważ nie jesteś w stanie wywiązać się ze wszystkich zadań i dotrzymać KPI (kluczowych wskaźników wydajności). ).

https://pracahandlowiec.pl/blog/article/mocne-i-slabe-strony-jak-odpowiadac-na-pytania-o-zalety-i-wady-starajac-sie-o-prace-w-sprzedazy

https://pracahandlowiec.pl/blog/article/mocne-i-slabe-strony-jak-odpowiadac-na-pytania-o-zalety-i-wady-starajac-sie-o-prace-w-sprzedazy Z pewnością Cię zainteresuje: Dyscyplinarne zwolnienie – Co to jest i jakie niesie ze…

Zobacz

Pamiętaj jednak, że korporacje nie są równe. Oczywiście mogą się zdarzyć miejsca, w których pracodawca lub menadżer oczekuje wykonania wielu zadań w krótkim czasie, a faktycznie takie podejście odbija się negatywnie zarówno na atmosferze pracy, jak i na psychice pracowników. Warto jednak wiedzieć, że tacy ludzie istnieją nie tylko w korporacjach, ale także w mniejszych firmach.

Inną kwestią jest to, że nawet jeśli pracodawca mniejszej firmy obiecuje „rodzinną atmosferę” i „elastyczne godziny pracy”, nie oznacza to, że nie oczekuje terminowej realizacji zadań. Będzie to także wymagało dostarczenia zadań w konkretnym czasie, mniej lub bardziej odległym.

Wyścig szczurów

Kolejnym stereotypem jest wyścig szczurów w korporacjach. Ciągła rywalizacja z innymi i strach przed zwolnieniem, ponieważ „nie jesteś wystarczająco dobry”, aby zainteresować pracodawcę. Czy tak jest naprawdę?

I tutaj znowu trudno wyrazić jednoznaczną opinię na ten temat, bo nie ma jednej odpowiedzi. W korporacji z pracownikami podpisuje się najczęściej umowę o pracę, dzięki czemu mogą oni liczyć na stabilne zatrudnienie po okresie próbnym.

Pewne jest, że jak w każdej firmie (korporacji czy najmniejszym przedsiębiorstwie) należy sumiennie wykonywać swoje obowiązki. W przeciwnym razie nie ma się co dziwić, że pracodawca długo nie będzie chciał współpracować z pracownikiem, a po okresie próbnym po prostu mu podziękuje i zatrudni na dane stanowisko kolejną osobę.

Model Feature Korzyści lub jak korzystać z języka korzyści?

Zawartość artykułu ukryj 1. Jaki jest język korzyści? 2. Dlaczego forma komunikacji ma znaczenie? 2.1.…

Zobacz

Więzi z innymi pracownikami

Z jednej strony korporacja daje możliwość poznania wielu osób, zwłaszcza podczas spotkań integracyjnych.

Z drugiej strony liczba pracowników jest tak duża, że ​​trudno poznać wszystkich współpracowników, a tym bardziej zbudować z nimi jakąkolwiek więź. Dla zdecydowanej większości z nich będziesz osobą anonimową, nieistotną. Możliwe jednak, że w mniejszym gronie znajdziesz nowych, ciekawych przyjaciół lub pokrewne dusze.

Dress code i surowe zasady

Praca w korporacji często wiąże się z przestrzeganiem rygorystycznych zasad obowiązujących w firmie. Przykładem może być narzucony dress code, który często składa się z eleganckiej koszuli firmowej i spodni firmowych. W niektórych korporacjach nie ma określonego stroju korporacyjnego, ale wymagany jest elegancki strój roboczy. Dlatego nie spodziewaj się, że pracując w takich miejscach, będziesz mógł przyjść do pracy w podkoszulku lub dresie. Chociaż jeśli pracujesz zdalnie, możesz nawet w pracy nosić piżamę. 🙂

Pamiętaj jednak, że dress code obowiązuje także w mniejszych firmach. Pracodawcy wymagają również noszenia stroju firmowego lub po prostu eleganckiego ubrania. Podobnie jest z innymi zasadami – w jednych firmach są one bardziej rygorystyczne, w innych mniej. Wszystko zależy od polityki danej firmy.

Benefity w korporacji

Zazwyczaj pracownik korporacji może liczyć na znacznie ciekawsze benefity, niż gdyby był zatrudniony w małej firmie. Rolę odgrywają tu przede wszystkim znaczne zyski, dzięki którym pracodawcy mogą „pozwolić sobie na więcej”.

Wśród świadczeń znajdują się standardowe: karta sportowa, prywatna opieka medyczna i ubezpieczenie na życie. Ponadto oferowany jest znacznie szerszy wachlarz świadczeń, m.in. wyjazdy integracyjne, dofinansowany wypoczynek, konkursy z ciekawymi nagrodami, lepsza klasa samochodu służbowego, lepszy sprzęt do pracy, żłobki i przedszkola na miejscu itp.

Najbardziej opłacalne szkolenia zawodowe - które warto wybrać?

Wybór najbardziej opłacalnych kursów zawodowych może prowadzić do nieoczekiwanych ścieżek kariery; które z nich naprawdę…

Zobacz

Za benefit można uznać także wygodną pracę w nowoczesnych biurowcach, na którą składa się nowoczesne wyposażenie, dodatkowe udogodnienia oraz wystrój pomieszczeń, który wpływa na komfort pracy w korporacji.

Wysokie pensje

Podobnie jak w przypadku benefitów – im większa firma, tym większe jej dochody i tym większe możliwości, jeśli chodzi o wynagradzanie pracowników. Oczywiście zarobki w dużej mierze zależą od kompetencji, wykształcenia i doświadczenia zawodowego danej osoby, ale często to korporacje lub inne wielkie firmy płacą najwięcej na rynku. Co więcej, w takich miejscach pensja jest zawsze na czas.

Problem prywatności

To stwierdzenie na pewno nie dotyczy osób pracujących zdalnie. Jednak pracownicy korporacji pracujący stacjonarnie często muszą pracować w otwartych przestrzeniach. Hałas i duża ilość ludzi w otoczeniu mogą utrudniać skupienie się na zadaniach, a co więcej, takie przestrzenie znacznie ograniczają prywatność. Warto jednak wspomnieć, że nie wszyscy pracują w takich warunkach. W zależności od firmy lub stanowiska, jakie zajmujesz, możesz otrzymać także pracę w oddzielnym biurze.

Wpływ pracownika na firmę

Jak wspomnieliśmy na początku, korporacje zatrudniają od kilkuset do kilku tysięcy pracowników. Pojedynczy pracownik jest zatem jedynie „trybikiem” w tej wielkiej maszynie. Wpływ pojedynczej osoby na wyniki firmy jest niewielki i niezauważalny dla większości decyzyjnych osób. Pracownik może więc mieć poczucie, że jego wkład jest znikomy, bo dopiero zsumowanie pracy swojej i kilkorga dzieci czy kilkuset osób daje efekt widoczny.

Pod tym względem największą przewagę mają małe firmy, zatrudniające niewielką liczbę pracowników. Przykładowo, jeśli pracujesz w dziale sprzedaży liczącym 5 lub 10 osób, efekty Twojej pracy mogą być bardzo widoczne i zauważone przez Twojego szefa.

Ciągłe doskonalenie i możliwość awansu

Pracownicy biurowców to bez wątpienia grupa, która ma otwartą drogę do kolejnych kroków w rozwoju swojej kariery. W korporacjach pracownicy mają zazwyczaj jasno określoną ścieżkę kariery, co niestety nie jest tak powszechne w mniejszych firmach. Wiedzą, jakie cele powinni osiągnąć, aby awansować na wyższe stanowisko.

Po pierwsze, korporacja zapewnia możliwość rozwoju zawodowego, w dodatku kosztem firmy. Pracownicy mogą wziąć udział w wielu ciekawych szkoleniach podnoszących ich kompetencje zawodowe i umiejętności miękkie (odporność na stres, umiejętności komunikacyjne, asertywność, umiejętność zarządzania czasem itp.).

Ponadto możesz liczyć na wiele szkoleń i staży za granicą. Międzynarodowe korporacje często wysyłają swoich pracowników na takie działania. Dzięki temu możesz nie tylko zdobyć ciekawą wiedzę, ale także doskonalić swoją znajomość języka angielskiego lub innych języków.

Po drugie, więcej pracowników to więcej przestrzeni do nauki. Można obserwować ich pracę, uczyć się na błędach i zdobywać od nich praktyczną wiedzę. Jest to szczególnie przydatne wśród młodych pracowników. którzy mają duże pole manewru w zdobywaniu wiedzy od starszych kolegów.

Czy warto pracować w korporacji?

Jak łatwo się domyślić, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Po pierwsze, praca w jednej i drugiej korporacji może okazać się pracą w dwóch różnych miejscach. Przykładowo w jednym mogą skupić się na sztywnych zasadach, w innym na elastycznych godzinach pracy, braku dress code’u czy luźniejszych relacjach pomiędzy pracodawcą/menedżerem a pracownikiem. Każda firma jest inna, dlatego nie można wszystkich korporacji zidentyfikować w ten sam sposób.

Po drugie, wszystko zależy od indywidualnych preferencji danej osoby. Niektórzy mogą uważać stres w pracy za czynnik motywujący, inni za niedopuszczalną wadę. Dla niektórych praca w hałaśliwym otoczeniu nie stanowi żadnego problemu, inni natomiast nie mogą się w ogóle skoncentrować i potrzebują całkowitej ciszy. Nie ma jednej firmy, która spełni oczekiwania każdego człowieka.

Jeśli chcesz pracować w korporacji, warto zastanowić się, co jest dla Ciebie ważne w miejscu pracy, a co będzie Ci utrudniać. Warto spisać wszystkie te czynniki, aby niczego nie przeoczyć szukając pracy.

Jak znaleźć pracę w korporacji?

Jeśli szukasz pracy w korporacji, powinieneś najpierw zastanowić się, czy jest jakaś firma, w której chciałbyś pracować. Warto odwiedzić ich stronę internetową i sprawdzić, czy posiadają zakładkę „kariera” i czy zamieszczają tam jakieś ogłoszenia. Jeśli nie masz takiej firmy lub dana korporacja nie reklamuje się na swojej stronie internetowej, szukaj ofert pracy na portalach pracy. Warto dokładnie przeczytać wybrane ogłoszenia: obowiązki, wymagania, świadczenia dla pracowników, aby mieć pewność, że podejmiesz decyzję o wzięciu udziału w procesie rekrutacyjnym. Jeśli w ogłoszeniu znajdują się dane kontaktowe rekrutera, możesz zapytać o wszelkie niejasności.

Następnie przygotuj odpowiednie dokumenty aplikacyjne. Na pewno będzie to CV. Warto dokładnie przemyśleć jego treść, aby zainteresować pracodawcę Twoją osobą. W niektórych ogłoszeniach mogą także poprosić o list motywacyjny lub inne dokumenty potwierdzające osiągnięcia lub umiejętności kandydata.

Chcesz napisać profesjonalne CV i list motywacyjny? Sprawdzać nasze artykułyktóre stanowią prawdziwe kompendium wiedzy na ten temat!

Jeżeli pierwszy etap rekrutacji wypadnie dla Ciebie pozytywnie, zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Podobnie jak w przypadku CV, rozmowa kwalifikacyjna wymaga odpowiedniego przygotowania. Powinieneś poćwiczyć odpowiadanie na wszystkie pytania rekrutera, a także przygotować własne, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nowym potencjalnym stanowisku. Rozmowa kwalifikacyjna wymaga również odpowiedniego, formalnego ubioru, aby wywrzeć dobre pierwsze wrażenie na pracodawcy.

Chcesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Zapoznaj się z artykułem pt Jak dobrze wypaść podczas rekrutacji? Najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Slang korporacyjny – co warto wiedzieć!

Jeśli interesuje Cię praca w korporacji, powinieneś znać przynajmniej te najważniejsze zwroty w korporacyjnym slangu. Korporacje w Polsce często należą do firm zagranicznych, dlatego mają specyficzną nomenklaturę.

Kilka zwrotów żargonu korporacyjnego, które warto znać:

  • Zespół – z angielskiego zespołu.
  • Sprawa – zadanie/projekt do realizacji.
  • Cel – w przeciwnym razie cel do osiągnięcia.
  • KPI – kluczowe wskaźniki efektywności („Key Performance Indicators”), czyli cel, jaki ma osiągnąć dany pracownik lub zespół.
  • DZIELNICA – cele i kluczowe wyniki („Obiektywne wyniki kluczowe”).
  • JAK NAJSZYBCIEJ – po angielsku: „Jak najszybciej. Terminem tym określa się zadania, które należy wykonać jak najszybciej (najlepiej „wczoraj”).
  • Termin ostateczny – termin wykonania zadania/projektu.
  • Burza mózgów – tłumaczone jako burza mózgów. Są to spotkania dla całego zespołu, podczas których uczestnicy dzielą się swoimi pomysłami, które pomogą w realizacji projektu.
  • Pieprzyć się – ma miejsce w przypadku przekroczenia terminu i niezrealizowania zadania.

Ponadto nazwy stanowisk, które również zostały zaczerpnięte z języka angielskiego, mogą się różnić. Przykładowo – w korporacji nie ma programistów, są programiści, nie ma księgowych, są księgowi, a menadżerem jest lider zespołu lub menadżer.

Udostępnij.
Zostaw odpowiedź

Exit mobile version