Co to jest zwolnienie dyscyplinarne?
Zwolnienie dyscyplinarne, zwane także zwolnieniem natychmiastowym lub, bardziej potocznie, zwolnieniem dyscyplinarnym, to jednostronne rozwiązanie stosunku pracy przez pracodawcę bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Zwolnienie dyscyplinarne jest jedną z możliwości rozwiązania umowy o pracę i dotyczy wyłącznie tej formy umowy, gdyż kwestię tę reguluje Kodeks pracy. Zwykle ma to miejsce w wyniku rażącego naruszenia obowiązków służbowych.
Podstawa prawna zwolnienia dyscyplinarnego
Kwestię zwolnień dyscyplinarnych reguluje Kodeks pracy szczegółowo artykuł 52. Zgodnie z tym:
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w przypadku:
1) rażące naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
2) przestępstwo popełnione przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę, uniemożliwiające dalsze zatrudnienie na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
3) utraty uprawnień niezbędnych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku z winy pracownika.
Powody zwolnienia dyscyplinarnego
Zgodnie z ww. artykułem Kodeksu pracy przyczyny zwolnienia dyscyplinarnego są ściśle określone.
Pierwszą przyczyną jest poważne naruszenie obowiązków pracowniczych, czyli np. umyślne zniszczenie mienia pracodawcy, kradzież lub defraudacja mienia pracodawcy, fałszowanie dokumentów lub naruszenie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a w efekcie narażenie na niebezpieczeństwo pracownika. życia lub zdrowia własnego lub (i) współpracowników. W tym podrozdziale warto także wspomnieć o poważnych naruszeniach dyscypliny pracowniczej, np. pojawianiu się w pracy pod wpływem alkoholu, spożywaniu środków pobudzających w pracy czy częstych, nieusprawiedliwionych nieobecnościach.
Natychmiastowe rozwiązanie umowy może nastąpić także w wyniku popełnienia przestępstwa, w szczególności w zawodach, w których pracodawca wymaga zaświadczenia o niekaralności, czyli w tzw. zawodach zaufania publicznego np. nauczyciel, psycholog, lekarz, policjant, funkcjonariusz publiczny itp. Rozwiązanie stosunku pracy ze skutkiem natychmiastowym może nastąpić także na skutek przestępstw zawodowych, np. nadużyć finansowych, kradzieży, korupcji lub przestępstw popełnionych przeciwko pracodawcy lub współpracownikom, takich jak przemoc, groźby, mobbing.
Utrata kwalifikacji niezbędnych do wykonywania pracy może skutkować także zwolnieniem dyscyplinarnym, np. w przypadku utraty przez zawodowego kierowcę prawa jazdy lub utraty prawa jazdy, świadectwa lub innych kwalifikacji, bez których nie jest możliwe wykonywanie bieżących obowiązków pracowniczych.
Poważne konsekwencje zwolnienia dyscyplinarnego
Dobra wiadomość jest taka, że zwolnienie dyscyplinarne nie ma wpływu na staż pracy ani prawo do emerytury. Co więcej, wiąże się to niestety z szeregiem przykrych konsekwencji.
Zwolnienie dyscyplinarne następuje natychmiastowo, bez wypowiedzenia, co skutkuje nagłą utratą dochodów. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie tylko za przepracowany okres, tzn. jeśli pracodawca rozwiąże umowę w trybie dyscyplinarnym z dniem 10 czerwca, wynagrodzenie przysługuje Ci za 9 dni.
Dyscyplinarne zwolnienie pracownika dodatkowo pozbawia go prawa do odprawy. Odprawę otrzymują wyłącznie pracownicy, którym rozwiązano umowę o pracę za obopólną zgodą lub z winy pracodawcy.
Informacja o rozwiązaniu umowy w trybie dyscyplinarnym będzie również zawarta w świadectwie pracy, czego może wymagać przyszły pracodawca i co oczywiście może mieć wpływ na jego ocenę dotyczącą zatrudnienia lub nie.
Możesz zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy od razu po otrzymaniu urlopu dyscyplinarnego, ale niestety w tej sytuacji nie przysługuje Ci zasiłek dla bezrobotnych, przynajmniej nie od razu. Dla wyjaśnienia, pracownik, któremu rozwiązano umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym w terminie 6 miesięcy od dnia rejestracji w powiatowym urzędzie pracy, nabywa prawo do świadczeń dopiero po upływie 6 miesięcy (180 dni) od dnia rejestracji. O 180 dni skraca się także okres pobierania świadczenia, co oznacza, że jeżeli dana osoba jest uprawniona do świadczenia przez okres 6 miesięcy, w praktyce świadczenia nie otrzyma w ogóle.
Prawa pracownika po zwolnieniu dyscyplinarnym
Kodeks pracy nie tylko przewiduje możliwość zwolnienia dyscyplinarnego przez pracodawcę, ale także chroni pracowników, którzy zostali niesłusznie poddani temu postępowaniu. Artykuł 56 Kodeks pracy mówi:
Pracownikowi, któremu rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umowy o pracę w ten sposób, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na dotychczasowych warunkach lub o odszkodowanie. O przywróceniu do pracy lub zadośćuczynieniu orzeka sąd pracy.
Zanim jednak skierujesz sprawę do sądu, warto spróbować dojść do polubownego porozumienia z pracodawcą, przedstawić swój punkt widzenia i wskazać konkretne regulacje. Jeżeli rozmowa kwalifikacyjna nie zakończy się pomyślnie, masz 21 dni od dnia otrzymania zawiadomienia dyscyplinarnego na złożenie skargi na rozwiązanie umowy o pracę do sądu pracy.
Niesłuszne dyscyplinarne zwolnienie pracownika
Kiedy można powiedzieć, że pracodawca zwolnił pracownika niezgodnie z prawem?
- Pracodawca nie podał przyczyny zwolnienia dyscyplinarnego (powód powinien być zawarty w natychmiastowym wypowiedzeniu umowy o pracę, oczywiście w formie papierowej. Pracodawca powinien dostarczyć dokument osobiście lub za pośrednictwem poczty polskiej, za potwierdzeniem paragon).
- Pracodawca podał przyczynę niezgodną z wytycznymi Kodeksu pracy w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego.
- Minął już ponad miesiąc, odkąd pracodawca uzyskał informację, na podstawie której mógł zwolnić pracownika w drodze postępowania dyscyplinarnego.
Jeżeli zachodzi którakolwiek z powyższych przesłanek, pamiętaj o uwzględnieniu jej w swoim odwołaniu od rozwiązania umowy o pracę. Pamiętaj, że na złożenie tego dokumentu masz dokładnie 3 tygodnie od dnia otrzymania wezwania!
Poszukiwanie pracy po zwolnieniu dyscyplinarnym
Szukanie pracy po zwolnieniu dyscyplinarnym może być wyzwaniem, warto jednak potraktować to jako nowy rozdział i szansę na lepszą pracę. Pamiętaj, że wyrzucenie z pracy to nie koniec świata. Nawet Steve Jobs został kiedyś wyrzucony z własnej (!) firmy, by po 10 latach wrócić do Apple i w zasadzie podnieść ją z ruiny.
Jak szukać pracy po zwolnieniu dyscyplinarnym? A czy zwolnienie w trybie dyscyplinarnym oznacza, że będziesz miał trudności ze znalezieniem pracy? Te wskazówki pomogą Ci znaleźć nową pracę!
Przede wszystkim zacznij od analizy błędów, które popełniłeś. Co się stało, że Twój pracodawca musiał Cię zwolnić z powodów dyscyplinarnych? Rozważ wzięcie udziału w kursach lub szkoleniach, które pomogą Ci pracować nad obszarami, które są dla Ciebie trudne.
Po drugie, przygotuj dokumenty aplikacyjne. Skoncentruj się na pozytywach i absolutnie nie wspominaj w swoim CV ani liście motywacyjnym, że zostałeś zwolniony z powodów dyscyplinarnych. Zamiast tego skup się na szczegółowym opisie swojego doświadczenia zawodowego, podkreśl swoje atuty i kompetencje, na których zależy pracodawcom.
Skup się także na przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej. Zastanów się także nad krótkim i konkretnym wyjaśnieniem kwestii zwolnienia dyscyplinarnego przyszłemu szefowi, jeśli ten o to zapyta (np. na późniejszym etapie, po przeanalizowaniu świadectw pracy). W swojej odpowiedzi podkreśl działania, które podjąłeś, aby się zmienić lub udoskonalić swoje umiejętności.
Szukaj pracy szeroko! Korzystaj ze swoich kontaktów, pytaj znajomych (pracownik polecony jest zawsze mile widziany niż pracownik reklamowany), bądź na bieżąco z ofertami na portalach, ustaw nakładkę „Otwarty na pracę” na LinkedIn. Wybieraj portale specjalistyczne, np. jeśli szukasz pracy w sprzedaży, koniecznie je odwiedź pracahandlowiec.pl! Dzięki temu oferty będą bardziej trafne, konkretne i dostosowane do Twojej branży.
I na koniec: bądź pozytywny! Jest duża szansa, że potencjalny pracodawca nie będzie pytał szczegółowo o Twoje dotychczasowe zatrudnienie, w tym o świadectwo pracy, ale skupi się na Twoich kompetencjach i wartościach, jakie możesz wnieść do firmy. Pamiętaj, że nie masz obowiązku informowania przyszłego szefa o tym, jak rozwiązała się umowa o pracę z poprzednim pracodawcą.
Każdy z nas popełnia błędy. Najważniejsze, żeby móc z nich wyciągnąć wnioski.
Streszczenie
Zwolnienie dyscyplinarne, zwane także zwolnieniem z winy pracownika, natychmiastowym zwolnieniem lub postępowaniem dyscyplinarnym, to rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę z powodu rażącego naruszenia przez pracownika obowiązków służbowych. Kwestię tę reguluje Kodeks pracy (art. 52).
Zwolnienie dyscyplinarne to poważny krok, który ma na celu ochronę interesów pracodawcy, ale jednocześnie wymaga ścisłego przestrzegania prawa pracy, aby zapewnić pracownikowi sprawiedliwość. W przypadku niesłusznego zwolnienia dyscyplinarnego pracownikowi przysługuje w terminie 21 dni od dnia otrzymania pisma odwołanie do sądu pracy.
Pamiętaj, że regulamin opisany w artykule może ulec zmianie i zawsze warto sprawdzić jego aktualność np. bezpośrednio w serwisie Kodeks Pracy.
—
Szukasz pracy w sprzedaży?
- Oferty pracy dostosowane do Twoich potrzeb.
- Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
- Dostęp do statystyk ofert pracy, o które aplikowałeś.