Dlaczego komfort termiczny w biurze jest ważny?

Jednym z czynników wpływających na komfort pracowników w miejscu pracy jest temperatura. Zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura, niekorzystnie wpływa na komfort pracowników, jakość pracy może zmniejszyć skuteczność osób i całego zespołu. Co więcej, temperatura w pracy może również nie być przyzwyczajona do zdrowia i życia pracowników, powodując przeziębienie, zawroty głowy lub omdlenie.

Czy jesteś zainteresowany tym tematem? Czy jesteś zainteresowany, jaka jest minimalna i maksymalna temperatura w miejscu pracy? Dowiedz się więcej o tym, czytając poniższy artykuł!

Temperatura w miejscu pracy i bezpieczeństwo pracowników

Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Temperatura w miejscu pracy nie może zaszkodzić zdrowia ani utrudniać wykonywania obowiązków. W przypadku, gdy warunki pracy nie spełniają przepisów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa, stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia lub gdy wykonywana praca stanowi również niebezpieczeństwo dla innych ludzi, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy. Musi natychmiast powiadomić przełożonego o sytuacji.

Najbardziej dochodowe szkolenia i kursy zawodowe – 11 kursów, które musisz znać!

Zawartość artykułu ukryj 1. Czym są kursy zawodowe i jak mogą pomóc w Twojej karierze?…

Zobacz

Pracownik ma prawo do wynagrodzenia na czas powstrzymania się od wykonywania pracy.

Optymalna temperatura w miejscu pracy

Jeśli chodzi o zakres optymalnej temperatury, według specjalistów z Instytutu Medycyny Pracy, W miejscu pracy powinno być:

Pracowanie w korporacji - wady, zalety i co warto wiedzieć

To praca w korporacji może przynieść wiele korzyści, ale czy znasz ukryte pułapki? Dowiedz się…

Zobacz
  • 20–22,8 ° C – podczas światła lub siedzenia zimą,
  • 23,9-26,7 ° C – podczas światła lub siedzenia latem,
  • 18,3 ° C – ze średnią ciężką pracą fizyczną,
  • 15,5 ° C – z bardzo ciężką pracą fizyczną.

Maksymalna temperatura w pracy – co mówią przepisy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa?

W miejscu pracy maksymalna temperatura nie jest regulowana przez żadne przepisy. Ustawodawca nie określił jasno, jakie są obowiązki pracodawcy w tym aspekcie. W pokojach takich jak szklane lub odlewnia względy technologiczne sprawiają, że zawsze jest tam gorąca. Określenie maksymalnej temperatury roboczej w biurze również nie jest takie łatwe. Ustawodawca nie postanowił jasno go ustalić, z wyjątkiem przepisów dotyczących nieletnich pracowników, o których mowa w późniejszym artykule.

Pomimo braku jasno określonej wysokości wprowadzono pewne zasady. Według specjalistów ds. Zdrowia i bezpieczeństwa maksymalna temperatura wynosi:

  • 28 stopni Celsjusz – z ciężką pracą fizyczną,
  • 26 stopni Celsjusza – w przypadku specjalnych warunków pracy,
  • 30 stopni Celsjusza – W przypadku pracy biurowej pokoje biurowe.

Jeżeli przekroczone zostaną maksymalne standardy temperatury, nakłada to dodatkowe zobowiązania. Jeśli ilość maksymalnej temperatury roboczej wynosi ponad 25 stopni Celsjusza lub w przypadku 28 stopni Celsjusza w przypadku pracy biurowej, pracodawca musi zapewnić pracownikom dostęp do wody lub innych napojów.

Cele Rozwoju – Jak skutecznie je ustalać i osiągać?

Nieustanne dążenie do celów rozwojowych może przynieść sukces, ale jakie konkretne strategie pomogą w ich…

Zobacz

Są to jednak tylko zalecenia, a nie obowiązujące prawnie wytyczne.

Wpływać na temperaturę układu i sprzętu

Na temperaturę może mieć wpływ modyfikacja wnętrza pokoi, w których pracownicy przebywają. Przykłady takich modyfikacji są poniżej:

  • Okna i świetliki zaprojektowane do pomieszczeń nadawczych powinny być wyposażone w urządzenia, które pozwalają je łatwo otwierać, bezpieczne od podłogi i ustawione części otwarte w pożądanej pozycji.
  • Kiedy pracownicy pracują w pokojach, w których temperatura spowodowana procesami technologicznymi jest nadal wyższa niż 30 ° C, powinny być wyposażone w łatwo dostępne pokoje, które są przeznaczone do odtworzenia pracowników. Powinny być wyposażone w stoły i krzesła z plecami, które spełniają wymagania ergonomii.
  • Podczas korzystania z urządzeń wentylacyjnych intensywność zmniejsza się i rozprzestrzenianie się szumu i wibracji, które powodują te urządzenia.
  • Należy pamiętać, że klimatyzacja może nie powodować przeciągów i zimnych sal, tj. Strumień powietrza nie powinien być kierowany bezpośrednio do miejsca pracy.

Minimalna temperatura w miejscu pracy

Minimalna temperatura w miejscu pracy zależy od regulacji Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 26 września 1997 r. W sprawie ogólnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa i bezpieczeństwa.

Zgodnie z wspomnianym rozporządzeniem, zgodnie z § 30, dopuszczalna temperatura zależy od rodzaju wykonywanej pracy (metody pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do wykonania obowiązków) i miejsca, w którym jest wykonywana.

W salach pracy należy zapewnić temperaturę, która będzie odpowiednia do metod pracy i wysiłku fizycznego włożonego na jej wdrożenie. Temperatura ta nie może jednak być niższa niż 14 stopni Celsjusza, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają.

W salach pracy, w których wykonywana jest lekka praca fizyczna oraz w pomieszczeniach biurowych, minimalna temperatura wynosi 18 stopni Celsjusza.

W każdym pomieszczeniu roboczym, w którym nie można utrzymać temperatury zgodnie z aktualnymi przepisami, ogrzewanie lokalne (np. Zastosowanie grzejników) powinno być wyposażone w pracowników.

Jeśli przepisy nie zostaną spełnione, pracodawca powinien zostać powiadomiony najpierw. Pracodawca jest odpowiedzialny w przypadku niezbyt istotnego w pokoju pracy. Jeśli według kodeksu pracy złamie przepisy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa, jest karany karze grzywny, z których maksymalna kwota może wynosić do 30 000 PLN.

Temperatura na zewnątrz – wysoka temperatura

Jeśli chodzi o prace znajdujące się na zewnątrz, powinien być zorganizowany, aby pracownicy byli chronieni przed zagrożeniami, w szczególności związane z warunkami pogodowymi, takimi jak opady deszczu, silny wiatr, zbyt wysoka lub niskiej temperatury.

Kiedy pracownicy są na słońcu przez długi czas, może to mieć konsekwencje w postaci udaru mózgu, oparzenia słonecznego o różnych stopniach, w tym pojawienia się pęcherzy, starzenia się skóry i w najgorszym przypadku – raka skóry. Aby uniknąć narażenia na słońce, wskazane jest, aby pracownicy:

  • Nosili nakrycie głowy,
  • Nosili długie koszule lub luźne ubrania z bliskim splotem,
  • Mieli częste przerwy w odpoczynku, a przerwy te miały miejsce w cieniu,
  • Jeśli to możliwe, wykonywali swoje obowiązki o chłodniejszych porach dnia,
  • Skrócili czas pracy lub rotację w miejscach pracy,
  • zostali przeszkoleni w dziedzinie oznak przegrzania i zasad pierwszej pomocy
  • Zostały monitorowane pod względem oznak pogorszenia zdrowia przez pracodawcę lub osoby wskazaną przez pracodawcę
  • Mieli wodę lub inne napoje.

Temperatura na zewnątrz – niska temperatura

Praca na otwartej przestrzeni, gdy temperatury są zbyt niskie, wymaga użycia specjalnej odzieży oporowej. Ta odzież można podzielić na odzież chroniącą przed zimnem (przeznaczone do pracy w temperaturach poniżej 5 ° C) i odzieży chroniącej przed zimnem (do pracy w temperaturach do -5 ° C). Dotyczy to również pracy w nieogrzewanych pokojach lub w zimnych sklepach. Podczas wykonywania pracy na zewnątrz zapewnij pokój, w którym pracownicy będą nagrzewać się lub zmieniać odzież. Temperatura w takich pokojach powinna wynosić co najmniej 16 ° C, jeśli nie jest to możliwe, należy zapewnić odpowiednio wyposażone źródło ciepła.

Obowiązek dostarczania napojów dla pracowników

Pracodawca powinien zaspokoić potrzeby pracowników, jeśli chodzi o nawodnienie. Zgodnie z regulacją Rady Ministrów z 28 maja 1996 r., W sprawie posiłków profilaktycznych i napojów, jeśli temperatura w pracy przekracza 28 ° C w zamkniętych pokojach lub 25 ° C na zewnątrz, pracodawca powinien zapewnić pracownikom bezpłatne napoje chłodzące.

Pracownicy powinni być zapewniani nie tylko przez wodę, ale także inne napoje w zasadzie ich potrzeb. Napoje powinny być wystarczająco zimne w zależności od warunków pracy. Co więcej, w przypadku gorącego mikroklimatu, napoje te powinny być wzbogacone witaminami i solami mineralnymi. Rodzaj napojów chłodzących nie został określony w przepisach.

W brudnej pracy, wykonywanej w wysokich temperaturach lub wymaganiu prawidłowej higieny procesów technologicznych, ilość wody na pracownika do celów higieny nie powinna być mniejsza niż 90 litrów.

Jeśli obowiązek dostarczania zimnych napojów dla pracowników nie jest spełniony, pracodawca może podlegać karze grzywny od 1 do nawet 30 000. Zloty. Stanowa inspekcja sanitarna decyduje o tym.

Obowiązek zagwarantowania posiłków

Oprócz napojów pracownicy powinni również być wyposażone w posiłki. Zgodnie z publikacją National Labor Inspektorat: „Praca w wysokich i niskich temperaturach”Wydawanie posiłków zależy od charakteru wykonywanej pracy. Posiłki powinny być wyposażone w pracowników wykonujących pracę:

  • „Związane z wysiłkiem fizycznym, powodując podczas zmiany efektywnego wydatku energetycznego ciała powyżej 1500 kcal (6 280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4 187 kJ) u kobiet, wykonywanych w zamkniętych pokojach, w których utrzymuje Przyczyny technologiczne temperatura jest stale poniżej 10 ° C lub wskaźnik obciążenia termicznego (WBGT) jest powyżej 25 ° C,
  • związane z wysiłkiem fizycznym, powodem podczas roboty, zmieniają efektywne wydatki energetyczne ciała powyżej 1500 kcal (6 280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4 187 kJ) u kobiet, wykonanych na otwartej przestrzeni zimowej. Okres zimowy jest uważany za okres od 1 listopada do 31 marca. ”

W jakiej temperaturze skraca czas pracy?

Pracodawca może skrócić czas pracy, gdy temperatura jest zbyt wysoka i może stanowić zagrożenie dla pracowników. Należy pamiętać, że nie jest to obowiązek, ale tylko lista dobrej woli. Przepisy nie określają maksymalnej temperatury, która zakłada skrócenie dnia roboczego. Co ważne, pracownik wcześniej wysłany do domu ma prawo do pełnego wynagrodzenia.

Ochrona kobiet w ciąży

W przypadku kobiet w ciąży i pielęgniarstwa pamiętaj, że nie mogą one wykonywać uciążliwych, niebezpiecznych ani szkodliwych dla zdrowia, co może negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży lub karmienie dziecka.

Taka praca, według krajowego inspektoratu pracy, obejmuje:

  • „Prace wykonywane w gorącym mikroklimatu w warunkach, w których wskaźnik PMV jest większy niż 1,0,
  • Prace wykonywane w zimnym mikroklimatu w warunkach, w których wskaźnik PMV jest mniejszy niż -1,0,
  • Prace wykonane w środowisku z dużymi wahaniami parametrów mikroklimatu, szczególnie gdy temperatura powietrza pojawiła się w zakresie przekraczającym 15 ° C, przy braku możliwości zastosowania co najmniej 15-minutowej adaptacji w pomieszczeniu o temperaturze pośredniej . „

Aby wyjaśnić: PMV jest wskaźnikiem zapewniającym średnią ocenę dużej grupy osób, które określają swoje wrażenia termiczne w siedmiu prędkości skali: od -3 (zimno) do +3 (gorące).

Ochrona pracownika dla nieletnich

Według kodeksu pracy młodzieńcza osoba jest osobą, która ma co najmniej 15 lat, ale ma mniej niż 18 lat.

Według krajowego inspektoratu pracy nie wolno zatrudnić nastolatków w pracy:

  • „W środowisku z dużymi wahaniami parametrów mikroklimatu, szczególnie z nagłymi zmianami temperatury powietrza w zakresie przekraczającym 15 ° C, przy braku możliwości zastosowania co najmniej 15-minutowej adaptacji w pomieszczeniach o temperaturze pośredniej,
  • W pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 ° C, a wilgotność względna przekracza 65%, a także w warunkach bezpośredniego wpływu open source promieniowania, np. Suszenia suszenia, wytopu, rozlewania i odlewania metali lub ich stopów, Piece pieców do pieców termicznych usługi cieplne, bezpośrednie podparcie dla piekarni,
  • W temperaturach powietrza niższych niż 14 ° C, również przy wilgotności względnej wyższej niż 65%, np. Prace w zimnych sklepach, przechowywanie żywności, zamrażanie, również pracują w warunkach narażających się na trwałą intensyfikację odzieży, powodując naruszenie równowagi cieplnej u młodych pracowników. „

Szukasz pracy w sprzedaży?

  • Oferty pracy dostosowane do twoich potrzeb.
  • Dostęp online do obecnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy, o którą zastosowałeś.
Udostępnij.
Zostaw odpowiedź

Exit mobile version