CV: zdjęcia tak czy nie?
Umieszczenie zdjęcia w CV lub decyzja o wysłaniu dokumentu bez zdjęcia zależy od kilku kwestii: polityki firmy, zwyczajów i branży.
Umieszczenie zdjęcia w CV to szansa na wywarcie pozytywnego pierwszego wrażenia. To ważne, zwłaszcza gdy Twoja praca opiera się na kontakcie z innymi ludźmi i wymaga reprezentacyjnego wyglądu. Co więcej, są branże, w których fotografia jest bardziej pożądana niż inne, np. film, teatr czy praca w mediach.
Kiedy lepiej wysłać CV bez zdjęcia? Gdy pracodawca wyraźnie podkreśli w ogłoszeniu, że jest to oczekiwane. Niektóre firmy praktykują uzyskiwanie dokumentów rekrutacyjnych bez zdjęć w obawie przed możliwą dyskryminacją ze względu na kolor skóry lub pochodzenie. Niektóre organizacje kierują się zasadą, że decyzji o zaproszeniu pracownika na rozmowę kwalifikacyjną lub nie nie należy podejmować na podstawie wyglądu.
Pamiętaj też, że lepiej wysłać CV bez zdjęcia, niż ze zdjęciami, które w ogóle nie robią dobrego wrażenia, a wręcz szkodzą Twojemu wizerunkowi.
Profesjonalne zdjęcie w CV
Oczywistym jest, że zdjęcie do CV powinno być profesjonalne. Ale profesjonalista, co masz na myśli?
Upewnij się, że Twoja twarz zajmuje większą część kadru. Zalecany jest delikatny uśmiech, a przede wszystkim schludny wygląd: uczesane włosy lub ładnie ogolona twarz w przypadku mężczyzn, wyprasowane, czyste ubranie.
Zdjęcie do CV powinno być również dobrej jakości.
Warto także podkreślić, że zdjęcie do CV nie jest już klasycznym zdjęciem portretowym, takim, jakie wykonujemy do dowodu osobistego czy paszportu. Obecnie tzw. biznesowe sesje zdjęciowe.
Zdjęcie biznesowe
Zdjęcie biznesowe to po prostu zdjęcie wykorzystywane w celach biznesowych, które ma na celu budowanie pozytywnego wizerunku. Biznesowe sesje zdjęciowe są najczęściej wykorzystywane przez osoby budujące markę osobistą. Fotografia biznesowa wykorzystywana jest nie tylko do CV, ale umieszczana jest także na stronach internetowych i w mediach społecznościowych jako profesjonalne zdjęcie profilowe, w publikacjach prasowych oraz w różnych materiałach promocyjnych.
Koszt sesji biznesowej z fotografem to minimum kilkaset złotych. Cena uzależniona jest m.in. od ilości otrzymanych zdjęć.
Jednak nie każdego stać na biznesową sesję zdjęciową z profesjonalnym fotografem. Co wtedy?
Jak samodzielnie zrobić zdjęcie do CV?
Nie musisz korzystać z usług profesjonalnego fotografa, aby mieć dobre zdjęcie w swoim CV. Co więcej, nie potrzebujesz nawet aparatu, aby zrobić zdjęcie, które będzie wyglądało dobrze i profesjonalnie.
Możesz po prostu użyć telefonu, aby zrobić zdjęcie. Obecnie wiele telefonów potrafi robić zdjęcia równie dobre jak aparaty fotograficzne.
Najpierw wybierz odpowiednie tło do zdjęcia. Wybierz jasne, neutralne kolory. Kolejną ważną kwestią jest dobre oświetlenie. Odpowiednio oświetlona ramka może zamienić przeciętne zdjęcie w piękne zdjęcie.
Pamiętaj też o przetarciu szyby aparatu przed zrobieniem zdjęcia do CV.
Jeśli to możliwe, użyj statywu i samowyzwalacza. Możesz poprosić o pomoc bliską Ci osobę.
Spójrz w stronę aparatu i pamiętaj o naturalnym uśmiechu.
Wykorzystaj sztuczną inteligencję
Ostatnio coraz popularniejsze staje się generowanie zdjęć, także tych do CV, z wykorzystaniem zaskakująco dobrej w tym sztucznej inteligencji. Jedną z najbardziej zaawansowanych witryn do tworzenia tego typu treści jest Argon.ai. Aby wygenerować zdjęcie do CV, po prostu prześlij 6 swoich zdjęć i poczekaj kilka minut.
Jak zaprezentować się na zdjęciu w CV?
Upewnij się, że ubierasz się odpowiednio. Unikaj kolorowych ubrań z jaskrawymi wzorami. Twój strój nie powinien mieć błyszczących nadruków ani innych dekoracji. Łączenie różnych tkanin i kolorów również nie zrobi dobrego wrażenia. Wybierz naturalną, jasną, biznesową kolorystykę połączoną z czernią lub granatem.
Jak pozować do zdjęcia w CV? Naturalnie. Utrzymuj prostą postawę ciała i unikaj pochylania się do przodu, gdyż wygląda to niekorzystnie. Możesz stać z ramionami luźno złożonymi lub prosto wzdłuż ciała. Ustaw się twarzą do przodu lub stań lekko na boki. Uśmiechnij się też lekko.
Wybierz zdjęcie, które pasuje do Twojego zawodu
Choć niektóre zasady są uniwersalne (np. odpowiednie kadrowanie czy jasne tło), w pewnych sytuacjach można nagiąć niektóre zasady. Inne wymagania pracodawcy mają wobec kierownika działu sprzedaży, który będzie reprezentował firmę na licznych konferencjach i zarządzał 10-osobowym zespołem, a inne wymagania stawia się osobie ubiegającej się np. o stanowisko nauczyciela przedszkola.
Podobnie w zawodach artystycznych wymagających kreatywności można sobie pozwolić na fotografię „na co dzień”, jednak nie będzie ona pożądana przy ubieganiu się o pracę na stanowisku dyrektora banku.
Jakich programów użyć do wstawienia zdjęcia i stworzenia profesjonalnego CV
Pierwsze, podstawowe pytanie brzmi: jakiego programu używasz do pisania CV? Jeśli na przykład używasz programu Canvado dyspozycji masz kilkadziesiąt szablonów CV z gotowym miejscem na zdjęcie.
Wybierając tradycyjne programy, takie jak Word, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to umieścić zdjęcie w prawym górnym rogu dokumentu. Jaki rozmiar zdjęcia wybrać do CV? Standardowy rozmiar zdjęcia do CV to 3,5 na 4,5 cm. Najważniejsze jest jednak to, aby zdjęcie dobrze komponowało się z resztą dokumentu.
Pamiętaj, że masz do dyspozycji także różne generatory CV, które za Ciebie ułożą zdjęcie w odpowiednim rozmiarze i miejscu w dokumencie. Najpopularniejsze generatory to: generator Kariera na żywogenerator wywiad ze mną lub czarodziej pracuj.pl.
Zdjęcia do CV – najczęstsze błędy, których należy unikać?
- Wstawianie selfie do CV i innych ciekawostek. Uwierz mi, nie wyglądasz profesjonalnie, dodając zdjęcie z ręki do swojego CV. Unikaj także wklejania zdjęć z wakacji, noszenia okularów przeciwsłonecznych czy zdjęć z wyciętymi przyjaciółmi.
- Nieprawidłowy rozmiar zdjęcia. Jednym z najczęstszych błędów jest umieszczenie zdjęcia, które jest za duże lub za małe. Pamiętaj, że zdjęcie w złym rozmiarze może odwrócić uwagę od treści i wywołać negatywne wrażenie.
- Wygląd kandydata. Kolorowy strój nie będzie pozytywnie odebrany przez potencjalnego pracodawcę. Chyba, że starasz się o pracę jako animator dziecięcy.
- Złe oświetlenie lub tło. Odpowiednie oświetlenie i tło to elementy, które sprawią, że Twoja fotografia będzie bardziej profesjonalna. Upewnij się, że masz dobre światło i zrób zdjęcie na jasnym tle.
- Za dużo zmian graficznych. Jeśli zadbasz o odpowiednie oświetlenie i tło, Twoje zdjęcie nie powinno wymagać interwencji Photoshopa.
Zdjęcie do CV – przykładowe zdjęcia
Powyżej znajduje się przykład dobrego zdjęcia, które możesz umieścić w swoim CV. Zwróć uwagę na neutralne tło, jasne ubranie i delikatny uśmiech. To zdjęcie dobrze sprawdzi się w życiorysie nauczyciela lub architekta.
Takie zdjęcie dobrze sprawdzi się w CV osoby ubiegającej się o pracę w zawodzie artystycznym.
To zdjęcie może budzić mieszane uczucia. Choć mężczyzna jest elegancko ubrany, jego postawa jest zamknięta. Z jednej strony można go uznać za osobę pewną siebie, z drugiej – niedostępną.
Streszczony
Odpowiednio dobrane zdjęcie do CV może pomóc w zbudowaniu pozytywnego pierwszego wrażenia i zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną. Zdjęcie nie musi być wykonane przez fotografa, ważne jest jednak, aby wyglądało profesjonalnie. Zadbaj o oświetlenie, tło, ubiór, wygląd, postawę ciała i wyraz twarzy. Pamiętaj, że zdjęcie powinno być naturalne i robić pozytywne wrażenie, a także pasować do całego dokumentu.
—
Szukasz pracy w sprzedaży?
- Oferty pracy dostosowane do Twoich potrzeb.
- Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
- Dostęp do statystyk ofert pracy, o które aplikowałeś.