Każdy z nas prędzej czy później będzie musiał napisać CV. Curriculum vitae to pierwszy krok do otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, a następnie rozpoczęcia kariery zawodowej w wymarzonej pracy.
CV, podobnie jak list motywacyjny, to podstawowy dokument podczas ubiegania się o pracę, a jednocześnie szansa na wyróżnienie się na tle innych kandydatów i przekonanie rekrutera.
Jeśli zastanawiasz się jak napisać profesjonalne CV, to dobrze trafiłeś! W tym artykule przeczytasz wskazówki, które pomogą Ci napisać Curriculum Vitae potrzebne w procesie rekrutacji, a także znajdziesz gotowe wzory CV do pobrania.
Przykładowe CV krok po kroku – co zawiera?
W tradycyjnym CV należy zawrzeć wszystkie niezbędne informacje tj.:
- dane osobowe,
- opis wykształcenia,
- opis doświadczenia zawodowego
- umiejętności.
Możesz także dodać sekcję „Kursy i szkolenia”, jeśli taką posiadasz. „Zainteresowania” mogą być również miłą rozrywką.
Dane osobowe to podstawowe informacje o Tobie – imię, nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mail i numer telefonu.
Zakładkę „Edukacja” lub „Edukacja” rozpoczynamy od ostatnio ukończonej szkoły/uczelni. Podaj nazwę (rodzaj szkoły), kierunek studiów, lata nauki i tytuł naukowy.
To, że możesz pochwalić się specjalistycznym wykształceniem związanym ze stanowiskiem, na które aplikujesz, z pewnością działa na Twoją korzyść, jednak pamiętaj, że nie jest ono najważniejsze. Łatwo się domyślić, że pracodawca bardziej ceni doświadczenie zawodowe.
Doświadczenie zawodowe, podobnie jak wykształcenie, wymienione jest w odwrotnej kolejności chronologicznej – od „najmłodszego” do „najstarszego”. W tej sekcji podaj nazwę firmy i stanowisko, lata pracy oraz najważniejsze obowiązki, które pełniłeś.
Profesjonalne CV zawiera umiejętności dopasowane do oferty pracy – jeśli aplikujesz na stanowisko Specjalisty ds. Sprzedaży, warto wspomnieć np. o pozyskiwaniu klientów, radzeniu sobie z obiekcjami, kwalifikowaniu kontaktów, budowaniu relacji, skutecznym zadawaniu pytań, aktywnym słuchaniu, prezentowaniu rozwiązań, krytycznym myślenia lub pracy pod presją czasu lub skutecznego radzenia sobie z obiekcjami. Zastanów się, jakie umiejętności są cenne w oczach pracodawcy.
W części dotyczącej kursów i szkoleń uwzględnij także tylko te, które będą przydatne w danym zawodzie lub stanowisku, na które aplikujesz, np.: Przedstawiciel Handlowy, Specjalista ds. Sprzedaży, Menedżer ds. Kluczowych Klientów itp. Mogą to być kursy i szkolenia związane ze sprzedażą technik, które realizowałeś u poprzednich pracodawców lub które ukończyłeś stacjonarnie lub online z własnej inicjatywy. Świadczą o Twoim zaangażowaniu w zdobywanie wiedzy i utwierdzają pracodawcę, że poważnie podchodzisz do swojej ścieżki kariery zawodowej.
Sekcja zainteresowań nie jest konieczna, ale pozwala pracodawcy lepiej Cię poznać. A może masz zainteresowania związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz? W takim razie zdecydowanie warto je wymienić!
Niektórzy wzbogacają swoje CV, pisząc profesjonalne CV lub streszczenie zawodowe. Profesjonalne CV umieszcza się zwykle na początku Curriculum Vitae i stanowi krótką, opisową formę doświadczenia zawodowego. Takie podsumowanie zawodowe może zawierać także informacje o konkretnych umiejętnościach zdobytych na danym stanowisku. Możesz także wspomnieć, jaki jest Twój bezpośredni cel zawodowy.
Pamiętaj, aby w CV zawsze pisać prawdę. Jeśli pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną, Twoje kłamstwa szybko zostaną ujawnione!
Czy profesjonalne CV powinno zawierać zdjęcie?
Zdjęcie w CV jest mile widziane, o ile jest odpowiednie. Jeśli chcesz, aby pracodawca lub osoba rekrutująca traktowała Cię poważnie, nie umieszczaj w swoim CV selfie z ostatnich wakacji.
Najpierw upewnij się, że zdjęcie ma odpowiednią rozdzielczość. Zdjęcie powinno być wyraźne, ale nie może dominować i przytłaczać reszty dokumentu. Najlepsze będzie zdjęcie z jasnym, jednolitym tłem. Wybierz formalną, nie prowokującą odzież.
Niektórzy ludzie decydują się na wykonanie zdjęć do CV przez fotografa, ale równie dobrze możesz zrobić je samodzielnie w domu. Upewnij się, że masz dobre oświetlenie i poproś kogoś o pomoc w zrobieniu zdjęcia. Nie retuszuj go nadmiernie.
Co to jest kreatywne CV?
W ostatnim czasie na rynku pracy coraz większą popularnością cieszą się bardziej zróżnicowane formy Curriculum Vitae, np. kreatywne CV. W przypadku kreatywnego CV ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Możesz poszaleć z grafiką lub zdecydować się na wideo CV, czyli krótki film o sobie.
Czy kreatywne CV to zawsze dobry pomysł?
Kreatywne CV to dobry pomysł, jeśli stanowisko, o które aplikujesz wymaga innowacyjności i kreatywności. Pamiętaj, że cechą dobrego CV jest to, że jest ono zgodne z ofertą pracy. Wybierz kreatywne CV, jeśli aplikujesz na stanowisko grafika, specjalisty ds. PR lub Social Media Managera.
Kreatywne CV może zniechęcić rekruterów, którzy nie będą traktować Cię zbyt poważnie, aplikując na stanowisko Dyrektora Sprzedaży. Aplikując na stanowiska kierownicze, zachowaj ostrożność i stwórz profesjonalne CV.
Jak dopasować przykładowe CV do oferty pracy i swoich potrzeb?
Choć w Internecie znajdziesz mnóstwo gotowych szablonów CV, pamiętaj, że CV nie jest dokumentem, który istnieje samodzielnie. Profesjonalne CV jest w pewnym sensie odpowiedzią na ofertę pracy, dlatego powinno być do niej dopasowane. Przeczytaj uważnie ogłoszenie i skup się na wymaganiach stawianych przez pracodawcę. Zastanów się, co jest najważniejsze na danym stanowisku.
Możesz mieć długą historię zatrudnienia, ale nie wszystkie Twoje poprzednie stanowiska warto uwzględnić w CV. Doświadczenie zawodowe w Twoim CV powinno uwzględniać stanowiska, które mogą mieć jakikolwiek związek ze stanowiskiem, na które aplikujesz.
To samo tyczy się Twoich umiejętności. W pracy biurowej korzystanie z pakietu Office z pewnością się przyda, jednak Twoje umiejętności kulinarne prawdopodobnie nie zainteresują potencjalnego pracodawcy, jeśli aplikujesz na stanowisko sprzedawcy.
Wzór CV – format pdf czy doc?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – warto mieć przy sobie obie wersje pliku CV.
Zdecydowaną zaletą formatu doc jest to, że możesz go w każdej chwili edytować. Pamiętaj, że Twoje CV powinno być dostosowane do stanowiska, na które aplikujesz. Przygotuj się zatem na to, że będziesz musiał je często zmieniać, w zależności od treści ogłoszenia.
Jeśli chcesz przesłać dokumenty aplikacyjne np. e-mailem lub poprzez formularz znajdujący się w ogłoszeniu o pracę pamiętaj, aby zrobić to w formacie PDF. Dzięki temu masz pewność, że Twój potencjalny pracodawca zobaczy Twoje CV w niezmienionej formie, bez żadnych niespodzianek w postaci przesuniętego tekstu czy zdjęć.
Kreator CV – czy warto z niego korzystać?
W Internecie dostępnych jest wiele kreatorów CV, które obiecują ułatwić Ci pracę. Kreator CV ma swoje zalety i wady.
Większość twórców CV oferuje pomoc jedynie w aspekcie wizualnym w postaci wybrania gotowego szablonu CV, a treść trzeba uzupełnić samodzielnie. Jeśli brakuje Ci zmysłu estetycznego lub chcesz zaoszczędzić czas, to rozwiązanie może okazać się dla Ciebie idealne.
Pamiętaj jednak, że kreator CV może być także narzędziem płatnym i nawet jeśli początkowo pozwala na stworzenie gotowego szablonu CV za darmo, to prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić, gdy będziesz chciał pobrać swój dokument.
Jeśli korzystanie z kreatora CV Cię nie przekonuje, alternatywą mogą być programy lub platformy graficzne takie jak Canva, która oferuje gotowe szablony CV w kilkudziesięciu wersjach. Canva jest bezpłatna w wersji podstawowej i płatna w wersji Pro, jednak przez pierwszy miesiąc możemy z niej korzystać bezpłatnie.
Korzystanie z kreatora CV nie gwarantuje sukcesu. Jeśli chcesz profesjonalnego CV, będziesz musiał poświęcić trochę czasu na jego stworzenie.
Bezpłatne, profesjonalne szablony CV, które możesz wykorzystać do stworzenia własnego dokumentu
Darmowe szablony, czyli inaczej „puste CV”, dzięki którym stworzysz profesjonalny dokument do pracy i przyciągniesz uwagę rekrutera znajdziesz tutaj:
Canva – jak już wspomnieliśmy, Canva umożliwi Ci stworzenie własnego dokumentu, korzystając z gotowych szablonów. Koniecznie skorzystaj z darmowego miesiąca wersji Pro i wybierz najciekawszy szablon CV!
Szablony pakietu Microsoft Office – oferuje podstawowy szablon CV i listu motywacyjnego w kilku wersjach oraz płatny plan Premium z większymi możliwościami.
Noworesume – na stronie dostępnych jest 8 darmowych szablonów CV i 8 płatnych w wersji Premium.
Gotowe szablony CV – przykładowe CV
Poniżej znajdziesz gotowe przykładowe CV, które w 100% rozwieją Twoje wątpliwości. Przypominamy, że profesjonalne CV musi być dopasowane do oferty i stanowiska. Zauważysz, że chociaż wszystkie poniższe przykłady CV są związane z branżą sprzedażową, różnią się one od siebie.
Specjalista ds. sprzedaży – patrz wzór CV
Specjalista ds. mediów społecznościowych – zobacz przykładowe kreatywne CV
Dyrektor Sprzedaży – sprawdź przykładowe CV
Streszczenie
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak powinno wyglądać przykładowe CV, jak je napisać i gdzie znaleźć gotowy szablon CV.
Pamiętaj, że Curriculum Vitae, podobnie jak list motywacyjny, jest dokumentem wizytówkowym, który świadczy o Tobie i na jego podstawie pracodawca tworzy o Tobie pierwsze wrażenie. Warto podjąć trud stworzenia tych dokumentów, aby mieć możliwość wzięcia udziału w rozmowie kwalifikacyjnej.