Definicja doświadczenia zawodowego
CV to dokument składający się z wielu elementów, jednym z nich jest doświadczenie zawodowe. Ale co oznacza to hasło?
Doświadczenie zawodowe wg Działać z dnia 20 kwietnia 2004 r w sprawie promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy Do „doświadczenie zdobyte w trakcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej przez okres co najmniej 6 miesięcy.” Jednak oprócz doświadczenia, o którym mowa w ustawie, za doświadczenie pracodawcy uznają także odbyte staże studenckie, staże czy wolontariat.
Czy warto uwzględnić doświadczenie zawodowe w swoim CV?
Doświadczenie zawodowe jest cennym elementem Twojego CV, niezależnie od tego, czy aplikujesz na stanowisko młodszego, czy wyższego szczebla. Jeżeli Twoje doświadczenie jest powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz, pokażesz pracodawcy, że masz już doświadczenie na danym stanowisku i podobnych obowiązkach. Nie będzie musiał Cię wtedy uczyć wszystkiego od zera, ale będzie spokojniejszy, że dobrze poradzisz sobie z powierzonymi zadaniami i nie będziesz podlegać takiej kontroli, jak w przypadku braku doświadczenia.
Jeśli Twoje doświadczenie zawodowe nie jest powiązane ze stanowiskiem, o które aplikujesz, będzie mniej istotne. Jednak nawet w tym przypadku nie warto pomijać tej sekcji. Pracodawca może wtedy pomyśleć, że nie podjąłeś żadnej pracy od kilku, kilkunastu lat, co może negatywnie wpłynąć na opinię o Tobie. Zawsze możesz rozważyć, czy obowiązki na poprzednim stanowisku pokrywają się z obowiązkami tego, na które aplikujesz.
Jak opisać swoje doświadczenie zawodowe?
Jak przygotować opis doświadczenia zawodowego? Powinien zawierać następujące informacje:
- miesiąc i rok rozpoczęcia oraz miesiąc i rok zakończenia pracy na danym stanowisku,
- miejsce zatrudnienia, czyli firmy, w których pracowałeś,
- nazwy zajmowanych stanowisk,
- najważniejsze obowiązki (można je podzielić na obowiązki główne i dodatkowe),
- najważniejsze osiągnięcia.
Poniżej przykład doświadczenia zawodowego Specjalisty ds. Sprzedaży:
06.2020 – obecnie
FIRMA XYZ
Specjalista ds. sprzedaży
Główne obowiązki:
- aktywna sprzedaż paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła na terenie Wielkopolski,
- budowanie długotrwałych relacji z klientami,
- realizacja planu sprzedażowego,
- bieżący monitoring rynku i aktualna wiedza na temat odnawialnych źródeł energii.
Osiągnięcia:
-
osiągnięcie dwukrotności zakładanego zysku w I kwartale 2021 roku.
Opublikuj szczegółowe informacje
Doświadczenie zawodowe należy opisać możliwie szczegółowo. Unikaj ogólników, aby pracodawca nie musiał domyślać się, co się dzieje. Jednym słowem – piszcie tylko konkrety.
Przykład 1: Jeśli zwiększyłeś sprzedaż, proszę podać, o ile faktycznie wzrosła sprzedaż i jeśli to konieczne, kiedy, np. „wzrost sprzedaży o 25% w porównaniu do roku poprzedniego, 2022”. To precyzyjna informacja, która wiele mówi pracodawcy. Samo hasło „zwiększanie sprzedaży” nic nie znaczy, a jeśli takich ogólników będzie więcej, Twoje CV może zostać odrzucone.
Przykład 2: Jeśli w swojej pracy korzystałeś z programowania, opisz, jakich konkretnie języków programowania używałeś. Wyrażenie „programowanie komputerów” brzmi inaczej niż „programowanie w językach Java, Python, C+”, prawda?
Napisz prawdę
Czasem zdarza się, że oferta pracy jest tworzona specjalnie dla nas, ale nie posiadamy wymaganego doświadczenia zawodowego. Może się wydawać, że jeśli w CV wprowadzimy fałszywe informacje, pracodawca ich nie sprawdzi. Ale czy tak jest naprawdę?
Jeśli pracodawca lub rekruter dobrze zna daną dziedzinę, jest w stanie szybko wykryć kłamstwo podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wbrew pozorom nie jest łatwo udawać wiedzę przed ekspertem. Jeśli wykryje kłamstwo, może stracić zaufanie do kandydata, co będzie skutkowało tym, że nie dostanie on nowej pracy. I nawet jeśli temu kandydatowi uda się zdobyć zatrudnienie, nowe obowiązki i tak będą weryfikować jego wiedzę i doświadczenie.
Pamiętaj jednak, że brak doświadczenia zawodowego nie stoi na przeszkodzie w zdobyciu wymarzonej pracy. Istnieją inne sekcje Twojego CV, które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę. Porozmawiamy o tym w dalszej części artykułu.
Dopasuj swoje doświadczenie zawodowe do oferty
Bogate doświadczenie zawodowe zapisane w CV niekoniecznie jest mile widziane przez pracodawców. Przede wszystkim powinna być dostosowana do konkretnej oferty pracy. Jeśli np. aplikujesz na stanowisko księgowego, wcześniejsze doświadczenie na stanowisku mechanika samochodowego niewiele powie pracodawcy. Chociaż (jak wspomnieliśmy wcześniej) zawsze lepiej jest coś wpisać w tej sekcji, niż zostawić ją pustą.
Jeśli jednak już kilka lat wcześniej pracowałeś jako wzorowy księgowy, nie możesz pominąć tego faktu w swoim CV. Możesz na przykład sprawić, że ten fragment doświadczenia będzie odważniejszy, tak aby wyróżniał się w oczach rekrutera i dał mu znać, że dokładnie przemyślałeś swoje CV. Możesz także podzielić całą sekcję na „doświadczenie w branży” i „pozostałe stanowiska”.
Jeśli jednak przez ostatnie lata pracowałeś jako księgowy, a dziesięć lat temu zajmowałeś inne stanowiska i pełniłeś zupełnie inne obowiązki, zdobyte tam doświadczenie nie będzie interesujące dla rekrutera. Warto wówczas zastanowić się, czy w swoim doświadczeniu zawodowym ma sens uwzględnianie opisu dotychczas zajmowanych stanowisk. Alternatywnie, jeśli Twoje CV jest zbyt skąpe, możesz dodać je do sekcji „inne stanowiska”.
Czy warto zawrzeć w CV całe swoje doświadczenie?
Doświadczenie zawodowe powinno obejmować raczej ostatnie 10-15 lat. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że nie każdy ma ciągłą ścieżkę kariery. Sytuacja ta częściej występuje wśród pracowników młodszych niż bardziej doświadczonych. Jeśli Ty również masz taką „przerwaną” karierę, nie powinieneś się tym martwić. Najważniejsze, aby było jak najbardziej powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz lub odzwierciedlało umiejętności potrzebne na danym stanowisku.
Zasada odwróconej chronologii
Doświadczenia zawodowe są zazwyczaj opisywane w odwrotnym porządku chronologicznym.
O ile dla osoby, która niedawno weszła na rynek pracy, a wcześniej pracowała w jednej lub dwóch firmach, taka chronologia może nie być aż tak istotna, o tyle dla osób bardziej doświadczonych odgrywa już ona znaczącą rolę. Pracodawcę niezbyt interesuje doświadczenie zawodowe zdobyte np. 30 lat temu.
Jak zawrzeć w CV kilka stanowisk w jednej firmie?
Jeśli udało Ci się awansować w danej firmie, warto zaznaczyć to w swoim CV. Zwłaszcza jeśli to, co zrobiłeś, jest związane ze stanowiskiem, na które chcesz aplikować. W takim przypadku pod nazwą firmy i terminami pracy w niej należy wymienić stanowiska, zaczynając od najbardziej aktualnego, skracając jednocześnie zakres obowiązków dla starszych stanowisk. Nazwę firmy i lata pracy w firmie wpisujesz tylko raz, nad stanowiskami. Jednakże przy każdej nazwie stanowiska można wpisać daty objęcia stanowiska.
Dokumenty potwierdzające doświadczenie zawodowe
Pracodawcy mogą wymagać dokumentów potwierdzających doświadczenie zawodowe. Do takich dokumentów zalicza się zaświadczenie o zatrudnieniu, kserokopię umów (o pracę, zlecenie, o dzieło) oraz zaświadczenie o odbyciu stażu, wolontariacie lub innej formie praktyki zawodowej. Jeśli prowadziłeś działalność gospodarczą, możesz potwierdzić swoje doświadczenie przedstawiając wpis/wyciąg z rejestru działalności gospodarczej.
Co wpisać jeśli nie masz doświadczenia zawodowego?
Nigdy nie pracowałeś na tym samym lub podobnym stanowisku, na które chcesz aplikować? Jest to dość częsty przypadek wśród osób dopiero wchodzących na rynek pracy lub chcących zmienić dotychczasowy zawód na zupełnie inny. Nie jest to jednak problem, który od razu wyklucza Cię z rekrutacji na dane stanowisko.
Po pierwsze, doświadczenia nie zdobywa się jedynie pracując na pełen etat. Dotyczy to również wszelkich staży, wolontariatu czy pracy sezonowej. Jeśli brałeś udział w podobnych działaniach i nabyte w nich umiejętności pokrywają się z umiejętnościami potrzebnymi na pożądanym stanowisku – plus dla Ciebie!
Po drugie, nawet jeśli sekcja dotycząca doświadczenia w Twoim CV nie jest zbyt interesująca, możesz przyciągnąć uwagę rekrutera czymś innym. Mogą to być na przykład Twoje umiejętności czy wykształcenie, które są powiązane ze stanowiskiem, o które chcesz aplikować. Wtedy warto bardziej szczegółowo opisać te sekcje swojego CV.
Streszczenie
Podsumowując – doświadczenie zawodowe to jedna z najważniejszych części CV. Pisząc ten rozdział, pamiętaj o tym
- doświadczenie zawodowe powinno być spójne z ofertą pracy, o którą chcesz aplikować
- należy opisywać precyzyjnie, unikać ogólników,
- powinieneś skupić się na stanowiskach i obowiązkach, które są powiązane ze stanowiskiem, na które chcesz aplikować,
- stanowiska pracy należy wymienić w odwrotnej kolejności chronologicznej,
- doświadczenie obejmuje również praktyki studenckie, staże lub wolontariat,
- zawsze należy pisać prawdę.
Zastanów się dobrze, co warto uwzględnić w swoim doświadczeniu zawodowym. Jeśli napiszesz to poprawnie, może okazać się Twoim asem w rękawie, dzięki któremu zyskasz nowe stanowisko.
—
Szukasz pracy w sprzedaży?
- Oferty pracy dostosowane do Twoich potrzeb.
- Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
- Dostęp do statystyk ofert pracy, o które aplikowałeś.