Close Menu
    Co jest na topie

    Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy (Kodeks pracy)

    Ankieta osobowa osoby ubiegającej się o pracę w sprzedaży – jak ją wypełnić?

    Co to jest test Gallupa?

    Facebook X (Twitter) Instagram
    Rekrutacja i Selekcja – Porady i Narzędzia dla Rekruterów
    • Strona Główna
    • Rozwój kariery

      Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy (Kodeks pracy)

      2025-07-13

      Ankieta osobowa osoby ubiegającej się o pracę w sprzedaży – jak ją wypełnić?

      2025-07-13

      Co to jest test Gallupa?

      2025-07-13

      Zwolnienie dyscyplinarne: czym jest postępowanie dyscyplinarne i jakie są jego konsekwencje?

      2025-07-12

      Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Główne zasady i przykłady kostiumów

      2025-07-12
    • Employer branding

      Podaż – Mechanizmy i wpływy na sprzedaż, które warto znać

      2025-07-07

      Jak zbudować pozytywną markę pracodawcy w Internecie?

      2025-07-07

      Jakie cechy wyróżniają skutecznego lidera?

      2025-07-06

      Brak motywacji do pracy – Jak wspierać pracowników?

      2025-07-06

      Perfekcyjny menedżer – cechy, które odróżniają najlepszych liderów

      2025-07-05
    • Kontakt
    GORĄCE TEMATY
    • Aktualności o Rekrutacji
    • Rekrutacja Handlowców
    • Rekrutacja Zdalna
    Rekrutacja i Selekcja – Porady i Narzędzia dla Rekruterów
    Jesteś tutaj:Strona Główna»Rozwój kariery»Czy warto podjąć pracę jako przedstawiciel handlowy? Plusy i minusy pracy na stanowisku sprzedawcy
    Rozwój kariery

    Czy warto podjąć pracę jako przedstawiciel handlowy? Plusy i minusy pracy na stanowisku sprzedawcy

    KonradPrzez Konrad2025-06-2506 minut czytania
    Udostępnij Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Udostępnij
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email
    Zawartość artykułu ukryj
    1. Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?
    2. Plusy i minusy zawodu sprzedawcy
    2.1. Jaka jest promocja pracy na Facebooku w praktyce?
    3. Pieniądze, czyli ile zarabia przedstawiciel handlowy?
    3.1. Czy zaległy urlop przepada? Niewykorzystany urlop do 30 września – konsekwencje
    4. Niestabilność zarobków jako przedstawiciela handlowego
    4.1. Jak rozpocząć biznes B2B? Rejestracja firmy krok po kroku
    5. Dbanie o własny wizerunek
    6. Nieregularne godziny pracy
    7. Stały kontakt z ludźmi
    8. Analityczny umysł
    9. Stres, czas i presja zadań
    10. Brak wymagań formalnych
    11. Zawód przedstawiciela handlowego łatwo jest połączyć z inną wiedzą/studiami
    12. Samochody firmowe
    13. Dodatkowe korzyści
    14. Streszczenie
    15. Szukasz pracy w sprzedaży?
    15.1. Z pewnością Cię zainteresuje:

    Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

    Do głównych zadań przedstawiciela handlowego należy pozyskiwanie klientów, tworzenie ofert handlowych oraz utrzymywanie kontaktów z osobami, które już skorzystały z oferty.

    Do jego obowiązków należy także realizacja ustalonego planu sprzedaży, czyli osiągnięcie określonego poziomu przychodów lub pozyskanie nowych klientów w ustalonej liczbie oraz budowanie własnej sieci sprzedaży. Do pracy sprzedawcy należy także tzw. opieka posprzedażowa.

    Plusy i minusy zawodu sprzedawcy

    W tym artykule skupimy się na ważnych aspektach związanych z zawodem przedstawiciela handlowego. Część z nich można jednoznacznie sklasyfikować jako pozytywne lub negatywne, jednak wiele z nich ma charakter subiektywny i względny, tzn. można je różnie oceniać w zależności od charakteru, temperamentu, umiejętności czy oczekiwań wobec pracy danej osoby.

    Jaka jest promocja pracy na Facebooku w praktyce?

    W poniższym artykule przedstawiamy, jako krok po kroku, tworzymy reklamę na Facebooku, w oparciu o…

    Zobacz

    Pieniądze, czyli ile zarabia przedstawiciel handlowy?

    Zarobki przedstawiciela handlowego są zróżnicowane, ponieważ większość stanowisk takich jak specjaliści ds. sprzedaży wynagradzani jest dodatkowo prowizją, której wysokość uzależniona jest od wyników pracy.

    Świadczą o tym wyniki Krajowego Badania Wynagrodzeń mediana podstawowych zarobków przedstawicieli handlowych kształtuje się na poziomie 6290 zł brutto (dane: styczeń 2023). Dobrzy sprzedawcy zarobią znacznie więcej, bo niektórzy pracodawcy oferują nielimitowane prowizje (tzw. „bez szklanego sufitu”).

    Czy zaległy urlop przepada? Niewykorzystany urlop do 30 września – konsekwencje

    Chyba nie ma osoby, która nie korzysta z wakacji. Każdy potrzebuje czasu na podróż lub…

    Zobacz

    Wysokość wynagrodzenia przedstawicieli handlowych uzależniona jest od doświadczenia, zaangażowania, branży, wyników pracy i lokalizacji.

    Najlepsze wynagrodzenia na to stanowisko oferują pracodawcy z województwa mazowieckiego.

    Niestabilność zarobków jako przedstawiciela handlowego

    Patrząc natomiast na wynagrodzenie przedstawiciela handlowego jest ono bardzo niestabilne. Sprzedawca w jednym miesiącu może zrealizować swój miesięczny plan sprzedaży w tydzień, a w innym miesiącu może nie być w stanie zrealizować go nawet w 50%. Poziom generowanych zarobków może się znacznie różnić, ponieważ w dużej mierze zależy od wykonania zadań. Zmienne wynagrodzenie nie jest odpowiednie dla każdego.

    Oczywiście premie i prowizje są dobrymi motywatorami, a najlepsi przedstawiciele handlowi mogą nawet kilkukrotnie zwiększyć swoje wynagrodzenie dzięki prowizjom.

    Jak rozpocząć biznes B2B? Rejestracja firmy krok po kroku

    Współpraca B2B (Business-to-Business) to coraz popularniejsza forma zatrudnienia, szczególnie na stanowiskach sprzedażowych. Jest to model…

    Zobacz

    Może warto spojrzeć na zarobki przedstawicieli handlowych jedynie przez pryzmat bazy, a premie potraktować jako miły bonus, który może się pojawić lub nie.

    Dbanie o własny wizerunek

    Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Dlatego w pracy przedstawiciela handlowego należy zadbać o nienaganny wygląd i uśmiech na twarzy, który może pomóc przełamać lody w kontakcie z bardzo trudnym klientem.

    Nawet jeśli jako przedstawiciel handlowy pracujesz zdalnie, czyli kontaktujesz się z klientami wyłącznie telefonicznie, na podstawie Twojego głosu są oni w stanie określić Twój dzisiejszy nastrój.

    Nieregularne godziny pracy

    Przedstawiciele handlowi często mają nieregularne lub jak kto woli elastyczne godziny pracy. To Ty decydujesz, czy jest to plus, czy minus.

    Oczywiście, jeśli się bardzo postarasz, znajdziesz ofertę pracy w godzinach od 8:00 do 16:00, jednak większość przedstawicieli handlowych pracuje w innych godzinach, dopasowując się do swoich potencjalnych klientów.

    Stały kontakt z ludźmi

    90% pracy przedstawiciela handlowego wiąże się z kontaktem z innymi ludźmi. Z pewnością nie jest to zawód dla introwertyków, którzy najlepiej czują się w zaciszu własnego biura, gdzie nikt nie przeszkadza im telefonami i wizytami.

    Sprzedawca musi stale poszukiwać nowych leadów i zajmować się już pozyskanymi klientami. W pracy przedstawiciela handlowego nie ma ucieczki od kontaktu z innymi ludźmi. Oczywiście może to być zarówno plus, jak i minus. Rozmowy z klientami mogą być naładowane pozytywną energią lub wręcz odwrotnie. Przedstawiciel handlowy spotyka także niegrzeczne osoby, które nie mają ochoty rozmawiać przez telefon ani spotykać się.

    Kontakt z ludźmi wymaga od przedstawiciela handlowego odpowiednich predyspozycji. Umiejętność analizy psychologicznej jest istotna, gdyż pozwala lepiej zrozumieć potrzeby klienta, wczuć się w jego sytuację, a co za tym idzie skutecznie odeprzeć zarzuty i rozwiać wątpliwości.

    Równie cenna jest umiejętność podejmowania szybkich decyzji i szybkiego reagowania. Dobry sprzedawca powinien być zawsze o krok przed klientem.

    Analityczny umysł

    Do zadań przedstawiciela handlowego należy także monitorowanie rynku (np. pod kątem popytu i podaży na oferowane przez niego usługi/produkty), monitorowanie działań konkurencji i własnych.

    Wyciąganie wniosków z przeprowadzonych działań jest bardzo ważne w pracy przedstawiciela handlowego, ponieważ tylko zrozumienie zachodzących procesów pozwoli na doskonalenie. Dlatego pomimo społecznego charakteru tego zawodu, umiejętności analityczne są cenne także na stanowisku przedstawiciela handlowego.

    Stres, czas i presja zadań

    Sprzedaż, sprzedaż i jeszcze raz sprzedaż! W końcu głównym zadaniem handlowców jest realizacja planów sprzedażowych. Umiejętność pracy pod presją czasu i wyników jest bardzo ważnym czynnikiem w pracy przedstawiciela handlowego.

    Zawód przedstawiciela handlowego jest zawodem dynamicznym. Sprzedawcy każdego dnia prowadzą wiele rozmów i spotkań z klientami, co może być źródłem stresu. Stres jest zjawiskiem naturalnym, które działa również na nas motywująco, dlatego jeśli nie pojawia się zbyt często, nie musi być powodem do niepokoju. Tylko długotrwały, chroniczny stres ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Dlatego bardzo ważne jest, aby przedstawiciel handlowy potrafił zdystansować się od potencjalnie stresujących sytuacji. W tym zawodzie pożądany jest także zadaniowy styl radzenia sobie z problemami.

    Brak wymagań formalnych

    Zawód sprzedawcy nie jest uregulowany prawnie, co oznacza, że ​​aby zostać przedstawicielem handlowym nie potrzeba specjalnych studiów, szkoleń czy certyfikatów. Dyplom uczelni lub ukończony kurs technik sprzedaży z pewnością będzie dużym atutem, ale nie jest konieczny. Jako przedstawiciel handlowy liczą nade wszystko umiejętnościa dobra wiadomość jest taka, że ​​większość z nich możesz zdobyć w praktyce podczas wykonywania swoich obowiązków.

    W zależności od branży, w której pracuje przedstawiciel handlowy, wymagania mogą się różnić. Dobra znajomość języka angielskiego (lub innego języka obcego) to z pewnością atut, który będzie miał wpływ także na wysokość wynagrodzenia.

    Zawód przedstawiciela handlowego łatwo jest połączyć z inną wiedzą/studiami

    Choć niektórzy przedstawiciele handlowi mają ukończone studia związane ze sprzedażą, inne kierunki studiów są równie mile widziane, a czasem nawet pożądane.

    Jeśli posiadasz wykształcenie budowlane, z pewnością poradzisz sobie w tej branży znacznie lepiej niż osoba bez takich studiów. A gdy będziesz ubiegać się o pracę na stanowisku przedstawiciela medycznego, studia na kierunku pielęgniarstwo, ratownictwo czy biotechnologia będą w oczach pracodawcy ogromnym atutem.

    Samochody firmowe

    Z pewnością zaletą zawodu przedstawiciela handlowego jest oferowany przez pracodawcę samochód służbowy, często dostępny także do użytku prywatnego. Niektóre oferty pracy obejmują także kartę paliwową.

    Oczywiście, jeśli pracujesz za granicą jako przedstawiciel handlowy, musisz posiadać prawo jazdy. Wadą tej formy pracy mogą być korki lub ewentualne awarie samochodu, z których trzeba skorzystać, aby dotrzeć do potencjalnych klientów.

    Dodatkowe korzyści

    Przedstawiciel handlowy również może liczyć na dodatkowe świadczenia, jednak są one zależne od pracodawcy i firmy, w której pracuje.

    Najpopularniejsze świadczenia to ubezpieczenie na życie, karta sportowa, zniżki pracownicze, pakiety wakacyjne dla dzieci oraz wczasy pod gruszą, czyli forma dofinansowania do urlopu.

    Streszczenie

    Praca przedstawiciela handlowego nie jest łatwa i na pewno nie dla każdego.

    Jeżeli po przeczytaniu artykułu uznasz, że jest to zawód, w którym możesz się odnaleźć, sprawdź oferty pracy na pracahandlowiec.pl. Powodzenia!

    —

    Szukasz pracy w sprzedaży?

    • Oferty pracy dostosowane do Twoich potrzeb.
    • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
    • Dostęp do statystyk ofert pracy, o które aplikowałeś.

    Z pewnością Cię zainteresuje:


    1. Ile zarabia przedstawiciel handlowy i jak wygląda jego praca? Przedstawiciel handlowy to często pierwsze stanowisko zajmowane przez osobę poszukującą...

    2. Ile zarabia przedstawiciel handlowy i jakie są jego obowiązki? Sprawdź, ile zarabia przedstawiciel handlowy i jakie są jego obowiązki,...

    3. 13 wskazówek, dzięki którym dowiesz się jak napisać CV idealne! Napisz profesjonalne CV … czyli jakie? Niezależnie od tego, czy...

    4. Na czym polega zadaniowy system czasu pracy? Poznaj jego zalety i wady! Na czym polega zadaniowy system czasu pracy? Zadaniowy system pracy...
    Udostępnij. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Poprzedni artykułModel Feature Korzyści lub jak korzystać z języka korzyści?
    Następny artykuł Bezpłatne kursy online dotyczące sprzedaży i nie tylko – lista bezpłatnych szkoleń
    Konrad
    • Website

    Powiązane Posty

    Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy (Kodeks pracy)

    2025-07-13

    Ankieta osobowa osoby ubiegającej się o pracę w sprzedaży – jak ją wypełnić?

    2025-07-13

    Co to jest test Gallupa?

    2025-07-13
    Dodaj komentarz
    Zostaw odpowiedź Cancel Reply

    Najlepsze posty

    Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy (Kodeks pracy)

    2025-07-13

    Ankieta osobowa osoby ubiegającej się o pracę w sprzedaży – jak ją wypełnić?

    2025-07-13

    Co to jest test Gallupa?

    2025-07-13
    Najnowsze recenzje

    Subskrybuj aktualizacje

    Otrzymuj najświeższe wiadomości.


    O nas

    Rekrutacja-selekcja.pl – Kompleksowy portal o rekrutacji handlowców. Znajdziesz tu strategie, porady i narzędzia do skutecznego pozyskiwania specjalistów sprzedaży. Dowiedz się, jak rekrutować, motywować i zatrzymywać najlepszych handlowców. Odkryj świat rekrutacji z nami!

    Najpopularniejsze

    Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy (Kodeks pracy)

    2025-07-13

    Ankieta osobowa osoby ubiegającej się o pracę w sprzedaży – jak ją wypełnić?

    2025-07-13

    Co to jest test Gallupa?

    2025-07-13

    Subskrybuj aktualizacje

    Otrzymuj najświeższe wiadomości.


    • Strona Główna
    • Rekrutacja Handlowców
    • Rekrutacja Zdalna
    • Employer branding
    • Kontakt
    © 2025 - Rekrutacja-selekcja.pl – kompleksowy przewodnik po rekrutacji i selekcji – narzędzia, strategie i porady dla rekruterów. Znajdź najlepsze talenty z nami! Stworzone przez DePoint.

    Wpisz powyżej i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.