Wypowiedzi Klientów

(...) Badania rekrutacyjne w pełni spełniły nasze oczekiwania.

NASK Dyżurnet.pl

 

(...) Polecamy firmę "Psychodiagnostyka" jako kompetentnego i solidnego wykonawcę badań psychologicznych kandydatów na pracowników.

Mitsubishi Motors

 

(...) Wyniki badań rekrutacyjnych – patrząc z perspektywy czasu – okazywały się trafne i bardzo pomocne w podejmowaniu decyzji kadrowych, dlatego polecamy „Psychodiagnostykę” jako wartościowe wsparcie procesów rekrutacji i selekcji pracowników.

Babka Medica

 

(...) Pieniądze zainwestowanę w te usługi to jedna z najepszych inwestycji w mojej firmie, to inwestycja w odpowiednich ludzi (...)

Arkada Budownictwo

 

(...) Rekomendujemy "Psychodiagnostykę" jako skuteczne i rzetelne wsparcie procesów rekrutacji i selekcji pracowników (...)

Partner XXI Sp. z o.o.

 

(...) Badania są wykonywane z dużym zaanagażowaniem i zrozumieniem potrzeb spółki. Wyniki badań są bardzo pomocne w procesie zarządzania kadrami (...)

Akademia Uśmiechu/ Eduservice

 

+więcej

Facebook - Lubię to!
Newsletter
Po wpisaniu adresu będziesz powiadamiany o nowościach.
Aktualności
 • 2016-11-07 10:44

  Artykuł "Dobra zasada ograniczonego zaufania" w Newsweek PSYCHOLOGIA

  W nowym numerze Newsweek EXTRA PSYCHOLOGIA (nr 7/2016) został opublikowany artykuł Wojciecha Wyplera pt. "Dobra zasada ograniczonego zaufania" poruszający problem nieuczciwych zachowań w relacji pracownik - pracodawca. Zapraszamy do lektury!

 • 2016-09-16 10:22

  "Anatomia zdrady" w Polsat News 2

  Informacja wydawcy programu "Prawy do lewego, lewy do prawego":

   

  15 września 2016. Afera warszawska zatacza coraz szersze kręgi. O mapie stołecznej reprywatyzacji opowiada Jan Śpiewak ze stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze". W drugiej części programu o tym, skąd się bierze niewierność i czy da się przed nią obronić. Gościem Witolda Jurasza jest Wojciech Wypler, ekspert psychologii kłamstwa, autor „Anatomii zdrady".

 • 2016-08-23 17:27

  Anatomia zdrady

  14 września to data premiery wydawniczej książki Wojciecha Wyplera pt. "Anatomia zdrady". Książka ukazuje się nakładem MUZA SA.

   

  Fragment opisu wydawcy: „Anatomia zdrady” Wojciecha Wyplera jest książką poruszającą temat zdrady i kłamstwa w związku, zarówno partnerskim, jak i przyjacielskim, czy rodzinie.  To pozycja szczególna, bowiem autor jest psychologiem, specjalistą od psychologii kłamstwa. Szkolił między innymi agentów służb specjalnych, a więc zawodowych kłamców, aby w sposób wiarygodny potrafili przybierać fałszywą tożsamość.

 • 2016-05-04 14:06

  Raport firmy MBC Smart: REKRUTACJA I RYNEK PRACY 2016. Na co warto zwrócić uwagę w tym roku?

  Niniejszy raport ma za zadanie pokazać prognozę sytuacji na rynku pracy w 2016 roku...

 • 2016-04-18 08:39

  Między bezpieczeństwem a wolnością

  W dniach 21-22 kwietnia 2016 r. w Warszawie odbędzie się organizowana przez Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW konferencja pt. Między bezpieczeństwem a wolnością. Profilaktyka społeczna jako zadanie polityk publicznych...

 • 2015-09-02 09:06

  Interdyscyplinarna konferencja „Gospodarka i Społeczeństwo”

  W dniach 24-25 września 2015 r. w Łodzi odbędzie się organizowana przez Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego interdyscyplinarna konferencja „Gospodarka i Społeczeństwo”.

 • 2015-04-08 09:43

  XIX Międzynarodowa Konferencja. Etyka w życiu gospodarczym.

  W dniach 7-8 maja 2015 r. w Łodzi odbędzie się organizowana przez Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego XIX edycja konferencji „Etyka w życiu gospodarczym”.

A A A

Zaskakujące pytania rekrutacyjne.

 • Rozmowa kwalifikacyjna
  Rozmowa kwalifikacyjna

Redaktor serwisu monsterpolska.pl poprosił nas o odpowiedź na kilka pytań dotyczacych nietypowych pytań rekrutacyjnych.

 

Fragmenty komentarza wykorzystano w artykule pt. "Po co Panu ta noga?".

 

- Czemu służą pracodawcy/rekruterowi nietypowe pytania?
Wojciech Wypler, Psychodiagnostyka: Najczęściej wykorzystywaną metodą selekcyjną jest wywiad, czyli popularna „rozmowa kwalifikacyjna”. Większość kandydatów ma za sobą przynajmniej kilka takich rozmów, lekturę poradników na temat tego jak zachowywać się podczas interview, aby wywrzeć korzystne wrażenie i jest dosyć starannie przygotowana do odpowiedzi na większość standardowych pytań dotyczących wykształcenia, doświadczenia zawodowego oraz swoich planów na przyszłość.
Nietypowe pytania rekrutacyjne, czyli takie których kandydat raczej się nie spodziewa, pozwalają dowiedzieć się o kandydacie więcej niż zaplanował on ujawnić, dają szansę na zaobserwowanie bardziej naturalnego zachowania kandydata i bardziej autentyczny kontakt z nim.
Załóżmy, że pracodawca witając kandydata mimochodem pyta go o to, czy ten wie, kim był i jaką rolę w historii Polski odegrał człowiek, którego nazwisko nosi ulica, przy której znajduje się biuro firmy.
Na podstawie reakcji kandydata na takie nieoczekiwane pytanie, pracodawca może próbować wyciągać wnioski dotyczące funkcjonowania kandydata w warunkach stresu, np. sytuacji zakłopotania, kiedy jest on zmuszony już na początku rozmowy w sprawie pracy przyznać się do swojej niewiedzy.
W powołanym wyżej przykładzie pracodawca może oceniać także poziom wiedzy ogólnej kandydata.
Inne nieoczekiwane pytania i zadania rekrutacyjne dotyczyć mogą specjalistycznej wiedzy lub kompetencji, najprostszy przykład: kandydat na stanowisko helpdesk może zostać poproszony podczas wstępnej rozmowy o pomoc w podłączeniu i skonfigurowaniu drukarki.

 

- Jakich pytań nie powinno się zadawać?
Wojciech Wypler, Psychodiagnostyka: Pracodawca nie może zadawać pytań potencjalnie dyskryminujących kandydatów ze względu na płeć, stan cywilny, wiek, niepełnosprawność, przekonania polityczne, wyznanie czy orientację seksualną.
Przykładem takich pytań mogą być „kto zajmie się pani dziećmi, kiedy zachorują?” lub „czy pana żona nie będzie miała nic przeciwko częstym wyjazdom i noclegom poza domem?”, itp.
Celem wywiadu selekcyjnego jest ocena i porównanie kompetencji zawodowych kandydatów, można więc przyjąć, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy unikać w ogóle pytań dotyczących szczegółów życia prywatnego - jest to ryzykowne ze względu na obowiązujące przepisy a równocześnie… zupełnie niepotrzebne!

Ryzykowne są również pytania – psychozabawy, których przykładem może być następujące pytanie: „gdyby został pan zaproszony na firmową imprezę karnawałową, w jakim przebraniu chciałby pan wystąpić?”. Pytanie takie może służyć np. ocenie kreatywności kandydata, ale kandydat może mieć obawy (niestety czasem słuszne!), że na podstawie odpowiedzi, której udzielił osoba prowadząca rozmowę zechce wyciągać daleko idące wnioski dotyczące jego osobowości, kierując się przy tym pozyskanymi gdzieś w internecie pseudonaukowymi wskazówkami interpretacyjnymi.

 

- Jakie są niepożądane reakcje kandydatów na nietypowe pytania?
Wojciech Wypler, Psychodiagnostyka: Poza zachowaniem agresywnym trudno mówić o obiektywnie niepożądanych reakcjach kandydatów na nietypowe pytania – kandydat reaguje w pewien sposób na bodziec jakim jest pytanie a osoba prowadząca wywiad selekcyjny ocenia tę reakcję kandydata, kierując się wcześniej przyjętymi kryteriami.
„Niepożądana” reakcja kandydata w ocenie osoby rekrutującej np. odmówienie udzielenia odpowiedzi na dane pytanie, może być najbardziej właściwą, asertywną odpowiedzią w ocenie samego kandydata, który uważa, że pytanie narusza jego prywatność i nie chce na nie odpowiadać.
Dlatego zadawanie nietypowych pytań wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy dotyczącej psychologicznego funkcjonowania człowieka, znajomości przepisów prawa pracy oraz dużej odpowiedzialności (osoba prowadząca wywiad reprezentuje w kontakcie z kandydatami pracodawcę!).

 

 


 

 

Informacje o błędach poznawczych popełnianych podczas rozmów kwalifikacyjnych mozna znaleźć w jednym z naszych artykułów.

 

Komentarze