Wypowiedzi Klientów

(...) Badania rekrutacyjne w pełni spełniły nasze oczekiwania.

NASK Dyżurnet.pl

 

(...) Polecamy firmę "Psychodiagnostyka" jako kompetentnego i solidnego wykonawcę badań psychologicznych kandydatów na pracowników.

Mitsubishi Motors

 

(...) Wyniki badań rekrutacyjnych – patrząc z perspektywy czasu – okazywały się trafne i bardzo pomocne w podejmowaniu decyzji kadrowych, dlatego polecamy „Psychodiagnostykę” jako wartościowe wsparcie procesów rekrutacji i selekcji pracowników.

Babka Medica

 

(...) Pieniądze zainwestowanę w te usługi to jedna z najepszych inwestycji w mojej firmie, to inwestycja w odpowiednich ludzi (...)

Arkada Budownictwo

 

(...) Rekomendujemy "Psychodiagnostykę" jako skuteczne i rzetelne wsparcie procesów rekrutacji i selekcji pracowników (...)

Partner XXI Sp. z o.o.

 

(...) Badania są wykonywane z dużym zaanagażowaniem i zrozumieniem potrzeb spółki. Wyniki badań są bardzo pomocne w procesie zarządzania kadrami (...)

Akademia Uśmiechu/ Eduservice

 

+więcej

Facebook - Lubię to!
Newsletter
Po wpisaniu adresu będziesz powiadamiany o nowościach.
Aktualności
 • 2016-11-07 10:44

  Artykuł "Dobra zasada ograniczonego zaufania" w Newsweek PSYCHOLOGIA

  W nowym numerze Newsweek EXTRA PSYCHOLOGIA (nr 7/2016) został opublikowany artykuł Wojciecha Wyplera pt. "Dobra zasada ograniczonego zaufania" poruszający problem nieuczciwych zachowań w relacji pracownik - pracodawca. Zapraszamy do lektury!

 • 2016-09-16 10:22

  "Anatomia zdrady" w Polsat News 2

  Informacja wydawcy programu "Prawy do lewego, lewy do prawego":

   

  15 września 2016. Afera warszawska zatacza coraz szersze kręgi. O mapie stołecznej reprywatyzacji opowiada Jan Śpiewak ze stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze". W drugiej części programu o tym, skąd się bierze niewierność i czy da się przed nią obronić. Gościem Witolda Jurasza jest Wojciech Wypler, ekspert psychologii kłamstwa, autor „Anatomii zdrady".

 • 2016-08-23 17:27

  Anatomia zdrady

  14 września to data premiery wydawniczej książki Wojciecha Wyplera pt. "Anatomia zdrady". Książka ukazuje się nakładem MUZA SA.

   

  Fragment opisu wydawcy: „Anatomia zdrady” Wojciecha Wyplera jest książką poruszającą temat zdrady i kłamstwa w związku, zarówno partnerskim, jak i przyjacielskim, czy rodzinie.  To pozycja szczególna, bowiem autor jest psychologiem, specjalistą od psychologii kłamstwa. Szkolił między innymi agentów służb specjalnych, a więc zawodowych kłamców, aby w sposób wiarygodny potrafili przybierać fałszywą tożsamość.

 • 2016-05-04 14:06

  Raport firmy MBC Smart: REKRUTACJA I RYNEK PRACY 2016. Na co warto zwrócić uwagę w tym roku?

  Niniejszy raport ma za zadanie pokazać prognozę sytuacji na rynku pracy w 2016 roku...

 • 2016-04-18 08:39

  Między bezpieczeństwem a wolnością

  W dniach 21-22 kwietnia 2016 r. w Warszawie odbędzie się organizowana przez Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW konferencja pt. Między bezpieczeństwem a wolnością. Profilaktyka społeczna jako zadanie polityk publicznych...

 • 2015-09-02 09:06

  Interdyscyplinarna konferencja „Gospodarka i Społeczeństwo”

  W dniach 24-25 września 2015 r. w Łodzi odbędzie się organizowana przez Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego interdyscyplinarna konferencja „Gospodarka i Społeczeństwo”.

 • 2015-04-08 09:43

  XIX Międzynarodowa Konferencja. Etyka w życiu gospodarczym.

  W dniach 7-8 maja 2015 r. w Łodzi odbędzie się organizowana przez Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego XIX edycja konferencji „Etyka w życiu gospodarczym”.

A A A

Kradzieże pracownicze. Pociąg do jumy.

 • Źródło: www.polityka.pl
  Źródło: www.polityka.pl

Pani Blanka Mikołajewska, dziennikarka Polityki, poprosiła nas o odpowiedź na kilka pytań dotyczących uczciwości pracowników.

 

Niestety w artykule pt. "Kradzieże pracownicze. Pociąg do jumy" (Polityka nr 39, 21.09.2011, s. 36-39) zamiast udzielonych dziennikarce odpowiedzi znalazły się treści skopiowane z innego artykułu, błędnie przypisane naszemu konsultantowi...!

 

W ten sposób tekst o uczciwości pracowników został przygotowany w nierzetelny sposób.

 

Wymieniane w tekście "poczucie bycia okradanym przez własnych szefów", itp. traktujemy jako potencjalne samousprawiedliwienia, które pojawiają się zwykle w toku psychologicznego procesu towarzyszącego dopuszczaniu się zachowań niezgodnych z regulaminami, normami społecznymi i prawem. Tego rodzaju racjonalizacje naruszeń norm pozwalają pracownikowi zachować pozytywny obraz samego siebie jako osoby rzetelnej i uczciwej (w wymienionym przykładzie działania na szkodę pracodawcy mogą wydawać się uzasadnioną moralnie "odpłatą" za to, że pracodawca "okradał pracownika"). Podają je sprawcy nadużyć w czasach kryzysu i czasach dobrobytu, w małych firmach i międzynarodowych korporacjach, w Polsce i w innych krajach, zarabiający mało i zarabiający dużo - nie sposób wyjaśnić nimi zjawiska nieuczciwości wśród pracowników, jak chciałaby to zrobić dziennikarka Polityki. Tak więc teza wyakcentowana nagłówkiem "(...) wyzysk czyni złodzieja" jest, naszym zdaniem, nieprawdziwa.

Oczywiście pracodawca, który narusza swoje obowiązki wobec pracowników, np. spóźnia się z wypłatą wynagrodzenia, musi liczyć sie z tym, że przyczynia się do powstania presji (pracownicy spóźniają się z opłacaniem własnych zobowiązań, itd.), która może ułatwić pracownikom sięganie po samousprawiedliwienia i umożliwiać dopuszczanie się nieuczciwych zachowań (np. nieuzasadnione stanem zdrowia absencje, kradzieże) przy jednoczesnym zachowaniu obrazu siebie jako osób uczciwych ("nie będę pracował za darmo", "odbieram, co moje", itp.).

 

W tekście opublikowanym przez "Politykę" możemy również przeczytać, że "zamiast śledzić pracowników, trzeba ich wychowywać do uczciwości...". Trudno zgodzić się z tak zdecydowanie sformułowanym postulatem a jeszcze trudniej zaakceptować, że na stronach "Polityki" został właśnie nam przypisany.

Systemy kontroli dostępu, monitorowania pojazdów służbowych, czasu spędzanego w Internecie, open space, itp. są konsekwencją przyjęcia założenia, że uczciwość pracowników jest uwarunkowana w dużej mierze sytuacyjnie a pracodawcy mogą starać się tak organizować warunki pracy, aby nie pojawiało się w niej dużo pokus działania dla własnej korzyści ale na szkodę firmy.

Ważny jest umiar i zdrowy rozsądek - monitoring nie może naruszać godności pracowników oraz ich prawa do intymności w pewnych sytuacjach.

 

Aby zapobiegać nieucziwości ze strony personelu pracodawcy powinni również "wychowywać" (w cudzysłowie!) swoich pracowników do uczciwości, tj.

 

 • informować wyraźnie o standardach etycznych przestrzeganych w firmie,
 • uwrażliwiać na nieuczciwe i nieetyczne zachowania innych (a także samo-usprawiedliwienia przyjmowane przez sprawców nadużyć),
 • dawać dobry przykład własnym zachowaniem ("przykład idzie z góry"!),
 • kontrolować i wreszcie
 • bezkompromisowo piętnować nieuczciwość oraz nagradzać rzetelność i sumienność.

Komentarze

Rosana

2015-12-30 11:43

Witaj Joanno,czasami na rozmowie rnyrutackjeej pytam kandydatf3w czy zdarzyło im się popełnić błąd w pracy. To test na uczciwość. Bo nie znam nikogo, kto nie popełniłby błędu.Oczywiście, można ucinać ręce za błędnie wykonane operacje na kalkulatorze Rozumiem jednak, że nie chciałabyś pracować w takim banku?[]
Jacek K.

2014-09-28 16:22

Przy kolejnym wywiadzie lub opracowaniu tekstów dla jakiegokolwiek wydawnictwa/redaktora zwyczajowo i bez urazy poproście o autoryzację tekstu przed publikacją. Dziennikarz nie może Wam tego zabronić i zasłaniać się czymkolwiek. Jeżeli poprosiliście a on tego nie dopełni nie może w artykule używać sformuowań sugerujących, że są waszą wypowiedzia. Jeżeli i tu da ciała, otwiera to prostą drogę do żądania sprostowania i zadość uczynienia.